Поврзи се со нас

Вести

Нема повеќе извоз на жито преку Црното Море

Објавено

на

Раскинувањето на договорот за извоз на жито преку Црното Море значи повлекување на гаранциите за безбедноста на пловидбата, како и стеснување на поморскиот хуманитарен коридор и затворање на заедничкиот координативен центар во Истанбул, соопшти вчера Министерството за надворешни работи на Русија.

Беше нагласено дека „без учество на Русија, Црноморската иницијатива ќе престане да функционира од 18 јули“, и дека „дојде време да се покаже декларирана солидарност со европските сојузници на Киев, кои можат да извезуваат украинска храна преку копно, коридори”.

Во соопштението се вели дека главни корисници на украинскиот извоз на жито станале компании од Запад, бидејќи, од една страна, поседуваат значителни делови од украинската обработлива земја, а од друга страна, европските компании купувале украинска храна по дампинг цени и ја препродавале преработени суровини по висока цена.

„Спротивно на декларираните хуманитарни цели, извозот на украинска храна речиси веднаш беше префрлен на чисто комерцијална основа и до последен момент беше насочен кон служење на тесно себичните интереси на Киев и неговите западни куратори“, оценува руското Министерство.

„Фактите и бројките зборуваат сами за себе. Извезени се вкупно 32,8 милиони тони товар, од кои повеќе од 70 отсто (26,3 милиони тони) се испратени во земји со високи и горно-средни нивоа на приходи, вклучувајќи ја и ЕУ од најсиромашните земји, особено Етиопија, Јемен, Авганистан, Судан и Сомалија, отпаѓаат на помалку од три отсто, вкупно 922.092 тони“, се наведува во соопштението на руското Министерство за надворешни работи.

„Москва ќе се врати на спроведувањето на Црноморскиот договор штом почнат да се исполнуваат обврските наведени во меморандумот меѓу Русија и ОН за отстранување на пречките за извоз на руски прехранбени производи и ѓубрива“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 4 часа

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 5 часа

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Македонијапред 7 часа

Ангелов: На територијата на НП „Маврово“ има 160 до 180 мечки, а според одредени норми треба да се 70

Гостиварпред 9 часа

Жени претприемачки од Гостивар се едуцираа за креирање бизнис идеи и иновации

Гостиварпред 9 часа

48 годишник задржан во ПС Гостивар поради напад врз партнерката

Македонијапред 10 часа

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Гостиварпред 11 часа

Жител на Врапчиште пријавил соселанец за напад со остар предмет

Гостиварпред 13 часа

Во Општина Гостивар 69 нови вработувања во 2024-та година, Советот го усвои планот

Спортпред 14 часа

Заврши Светското шаховско првенство во Струга, петто место за „Македонија Алкалоид“

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена