Поврзи се со нас

Деца Родители

Нема волшебна формула за среќа, но дали ќе бидете среќни зависи од вас

Објавено

на

  Среќата ќе биде тука кога нема да биде присутен успехот. Кога се останато ќе пропадне, среќата и понатаму ќе биде тука. Среќата е единствен вистински одговор за се, бидејќи до успех најлесно се доаѓа доколку се работи она што се сака.

  Не можеме да бидеме среќни со примена на волшебна формула, среќни сме доколку развиеме кај себе одредени позитивни работи кои ја одредуваат нашата хуманост. Постојат пет фактори кои се важни за среќата.

  Одлучност

  Да се биде одлучен не значи да се биде тврдоглав, тоа е пат кој го следиме и покрај тешкотиите на кој што наидуваме. Тоа не значи ни ригидно исполнување на сопствените желби, тоа значи разумно и истрајно ангажирање на вредностите кои ни се важни. Не можеме да бидеме среќни доколку сме превртливи, ако постојано ги менуваме животните цели. Одлучноста дава смисла, доследност и склад на нашата егзистенција и ни овозможува да изградиме постојан идентитет што ќе ни донесе самодоверба. Најдобар начин да останеме верни на себе и на своите идеали е целите кон кои тежнееме да ги всадиме во нашето секојдневие. Вежбајте ја и потврдувајте ја одлучноста на мали работи, така применета во реалност одлучноста постанува наша трајна доблест и со тоа и клучен фактор на среќата.

  Самоконтрола

  Самоконтролата е вистинско владеење со самиот себе, управување на сопствените ментални процеси, така да фрустрирачките ситуации се сметаат за минливи. Најдобро е кога ќе се заземе цврст став:сакајте го она што го имате, и покрај тоа што го немате се она што го сакате. За да се развие смислата на самоконтролата започните со ветување на самите себе дека во иднина ќе се залагате во нешто за што до тогаш не ви одело најдобро, а што го посакувале. На тој начин се вежба самодисциплината, се доаѓа до посакуваната цел, а со тоа се доживува чувството на среќа.

  Оптимизам

  Соочени со предизвиците на современиот живот, опкружени со страдања, вистински и оние страдања кои се резултат на нашите стравови, како можеме да бидеме оптимисти? Оптимизмот не значи наивно верување во розева иднина, тоа е способност на прилагодување на сите ситуации, дури и на најтешките. Тоа е став кон животот-да се има доверба во хуманоста. Оптимизмот е тој кој не турка напред, моќ после секое паѓање да се дигнеме и да продолжиме напред.

  Емоционална стабилност

  Тоа не значи да имаме убави чувства, тоа значи да бидеме отворени за секое можно чувство, но не и да дозволиме да не понесат емоциите  до тој степен за да излеземе од рамките на својата личност. Информациите постојано доаѓаат и кај нас будат одредени чувства, а тоа може да доведе до замор. Емоционална стабилност значи моќ да стоиме на дистанца од преголема надразливост. Секој ден треба да се одвои малку време да се најде мир, да се смират емоциите и да се контролираат мислите кои ги разгоруваат емоциите. Најдобар начин за постигнување на емоционална стабилност е 15 минутно шетање, краток одмор после ручек или само да се замижи и да се слуша музика.

  Свесност за своите постигнувања

  Некои луѓе сакаат да и се препуштат на судбината во што дури и пронаоѓаат задоволство. Но,таквиот став може да не одведе на пат кој не е секогаш во согласност со она што ние навистина сме или што сакаме да бидеме. Да се бира свесно, па макар и погрешно значи преземање одговорност за последиците на своите одлуки. Не се сметајте себе си жртва на околностите, немојте за заземате пасивен и инфериорен став, немојте да очекувате дека другите ќе управуваат со вашиот живот и секогаш себе си поставувајте си го прашањето: Што сакам од животот? Како тоа можам да го постигнам? Кои се можните сценарија? Кои ќе бидат последиците? Како другите може да ми помогнат?

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 2 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 4 недели

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 1 месец

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Здравје и убавинапред 2 недели

  Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

  Гостиварпред 5 дена

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Угостителските објекти во Гостивар летово со 2 часа плус работно време

  Гостиварпред 1 недела

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 1 недела

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Културапред 2 недели

  Гостиварски театар наскоро со две премиери: Уникатни во земјава и во регионот!

  Гостиварпред 1 недела

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Тешко повреден работник пренесен во гостиварската болница

  Гостиварпред 2 недели

  Трибина на СДСМ во Гостивар: Владата се грижи за стандардот на граѓаните, ВМРО одмага наместо да помага

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Пронајден мртов маж во приватен комплекс во Маврово

  Здравје и убавинапред 8 часа

  Пет неверојатни докази за тоа дека среќата е најдобар лек, кој ниедна таблета не може да го замени

  Македонијапред 9 часа

  Мицкоски бара Владата да го објави предлогот на својата веб страница

  Македонијапред 10 часа

  Ковачевски: Официјални ставови за францускиот предлог откако ќе ги помине сите филтри

  Гостиварпред 11 часа

  Физички напад во гостиварско Чегране

  Македонијапред 13 часа

  Повик за изградба и реконструкција на училишта од буџетот на МОН

  Гостиварпред 14 часа

  Над 350 настани и 14.000 посетители во YCC Гостивар, продолжена соработката со Општината

  Македонијапред 15 часа

  Нови 163 случаи на коронавирус, од кои 24 реинфекции

  Вестипред 15 часа

  До Владата стигна предлог од француското претседателство за деблокада на евроинтерграциите

  Гостиварпред 15 часа

  По кавга за сообраќај во Гостивар поднесени две пријави за напад

  Гостиварпред 16 часа

  Повисоки плати за вработените во Општина Гостивар и јавните претпријатија

  Македонијапред 17 часа

  Од денес пријавување кандидати за советници во Општина Тетово

  Гостиварпред 19 часа

  Приведен 56 годишен гостиварец

  Гостиварпред 20 часа

  Сенад Асани нов директор на ЈП „Паркинг и зеленило“ во Гостивар

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена