Поврзи се со нас

Гостивар

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Објавено

на

Психата на граѓаните се најде на удар на кризите на кои беа изложени изминатиот период, а кои продолжуваат и актуелно да ги погодуваат. Луѓето најпрво беа растресени од ковид пандемијата, големата неизвесност и страв што ги донесе, пресвртот во секојдневието, оттуѓувањето едни од други. Следуваа финансиски удари, како врз работниците, така и врз бизнис секторот. Откако тоа се потсмири, се разгори економската криза на светско ниво, која секојдневно се продлабочува. Поразителен е фактот што сето тоа резултира со зголемување на сучаите на семејно насилство, потврдуваат од Центарот за социјална работа во Гостивар, кои освен гостиварското подрачје, ги покриваат и општините Врапчиште и Маврово Ростуше.

„Не само поради актуелните поскапувања на цените, туку и од ковид пандемијата, сите тие рестрикции, има зголемување на бројот на корисници на социјални права за парична помош. Значи, расте потребата од помош. А, најлошо е што во ова време се‘ почести се случаите на семејно насилство. Последните неколку месеци нема ден да немаме пријави, некогаш и по две – три пријави за насилства меѓу блиски во семејство. Сиромаштијата ги тера луѓето на агресија, на насилство, за жал.“, вели Хазби Шаќири, директор на Центарот за социјална работа во Гостивар.

Бројот на корисници на парични права од социјална заштита е рапидно зголемен. Актуелно за трите општини што ги покрива Центарот во Гостивар регистрирани се 12.000 корисници за сите права, како:гарантирана парична помош, туѓа нега, социјална пензија и др. Претходно оваа бројак се движеше од 8 до 9.000 корисници.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена