Поврзи се со нас

Занимливости

Необични стандарди за женската убавина ширум Азија

Објавено

на

  И покрај општите стандарди за убавина во светот, секоја нација има свои уникатни одлики, традиции, обичаи, но и нови трендови поврзани со женската убавина. Следат некои необични занимливости за азиските земји околу тоа дека убавината е релативен концепт…

  Долги нокти на нозете

  За разлика од светските трендови со маникир и педикир, во Индија долгите, а сепак излакирани нокти на нозете, се сметаат за знак на убавина кај дамите.

  Споени веѓи

  Во Таџикистан, споената веѓа е традиционален знак за женска убавина, посебно ако е и побујна и погуста… Девојките кои не се надарени со густи веѓи користат посебна билка за да го обојат просторот на средина.

  Завој на носот

  Поради огромната популарност на ринопластиката, Иран понекогаш се нарекува и „светска престолнина на носот“. Носната лента по операцијата има и посебно име – „завој на честа”. А, жените гордо го покажуваат овој „моден додаток“. Некои остануваат со него и долго време по операцијата, како „признак“ на нејзиното богатство.

  Црни заби

  Поцрнувањето на забите е стар јапонски обичај со кој жените ја покажувале својата убавина и подготвеноста да се омажат. Во денешно време, веќе речиси никој не го користи ова.

  Издолжување на вратот

  Долгиот врат е симбол на женственост и убавина кај народот Кајани во Тајланд. Се верува дека со долгиот врат, жените изгледаат како змејови, кои пак се важен дел на околните народни преданија. Девојчињата тука почнуваат да носат вратни обрачи од месинг на само пет години.

  Наострени заби

  За луѓето на Бали, стругањето и обликувањето заби е народен обичај и обред. Оваа постапка се изведува главно врз тинејџерки, за да се изгонат злите духови. Наострените заби во Индонезија пак, се симбол на зрелост, што покажува дека младите се подготвени да се венчаат.

  Лице во облик на срце

  Јужна Кореја важи за земја со прилично голем број козметички процедури, при што измените на лицето се во топ 3 најпопуларни пластични операции. Еден нов тренд, сепак, треба да се истакне… И покрај потенцијалните опасности, Јужнокорејките често се подложуваат на операција заради лице во облик на срце.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Вестипред 2 часа

  Повик за десет стипендии за 2021/2022 година на Политехничкиот универзитет во Италија

  Локални избори 2021пред 3 часа

  Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

  Македонијапред 4 часа

  Нови 511 позитивни на корона, 10 смртни случаи

  Гостиварпред 5 часа

  Во Гостивар приведено лице заради нарушување на ЈРМ

  Гостиварпред 7 часа

  Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

  Гостиварпред 8 часа

  Нападнат и ограбен малолетник на улица во Гостивар

  Македонијапред 9 часа

  Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

  Здравје и убавинапред 10 часа

  Пет намирници за подобра меморија

  Здравје и убавинапред 22 часа

  Неколку свети за побистар ум

  Локални избори 2021пред 23 часа

  „На Ахмети му посакувам успешна пензија за месец-два“ – рече Таравари

  Локални избори 2021пред 24 часа

  Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Поддршка на кандидатите на БЕСА во вториот круг, повикаа од Алијанса за Албанците

  Гостиварпред 1 ден

  Надеж-Кандидатите за градоначалник ја поддржуваат Декларацијата за лицата со попречености

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Локални избори 2021пред 2 дена

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 1 недела

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Гостиварпред 4 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!