fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Неодолив десерт – ролат со банани и јаболка!

Објавено

на

Засукајте ги ракавите и фатете се за миксерот. Денес подготвуваме преубав десерт, кој има шмек на кралско благо, делува многу елегантно, а воопшто не е тежок да се направи.

 

Состојки:   

250 гр. маргарин

300 гр. мелен кекс

150 гр. шеќер во прав

4 изрендани јаболка

7 банани

100 гр. чоколадо

1-2 лажици масло ( за глазура )

Подготовка:Најпрво со миксер изматете ги добро маргаринот и шеќерот во прав, па додадете го мелениот кекс и убаво измешајте. Потоа додадете ги изренданите јаболка, како и три изгмечени банани. Направената смеса распоредете ја рамномерно на фолија. Преку смесата наредете 4 банани една по друга по крајот и завиткајте во ролат.  Ставете во фрижидер да се стегне. Пред да послужите, врз ролатот ставете глазура од чоколадо (истопено чоколадо со масло).

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!