Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Неодолив летен десерт: Колач со праски и сирење

Ова е рецепт за сите оние кои сакаат да експериментираат во кујна и да пробуваат поинакви вкусови на десерти. Резултатот сигурно ќе ви се допадне – освежителен и сочен колач.

состојки:

500 гр. кравјо сирење

200 гр. крем сирење

500 гр. кори

4 жолчки од јајца

2 лажички растопен путер

800 гр. праски

100 гр. мелена плазма

2 лажички шеќер во прав

ванилин шеќер

кора од лимон

подготовка: Праските исецкајте ги на парчиња и ставете ги да се подварат, колку да омекнат. Откако ќе омекнат измешајте ги со кравјото и крем сирењето, жолчките, шеќерот во прав, ванилиниот шеќер и изренданата кора од лимон.

Садот за печење намачкајте го со растопениот путер, и наредете неколку кори. Врз нив ставете од претходно подготвената мешавина со праски, па одозгора посипете со мелена плазма. Постапката повторете ја неколку пати, додека не ви се потрошат корите и смесата. Колачот се пече околу 30 минути во рерна на 180 степени.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!