fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Неодоливо есенско смути со тиква, хранливо и превкусно

Објавено

на

Тиквата со право се нарекува кралица на есента. Таа е вистински извор на здравје, вкусна е и може да се подготвува во разни рецепти и начини. Ние ви предлагаме да си направите смути од тиква.

 

Состојки:

 

250 гр. исчистена тиква

1 портокал

1 јаболко

Лажичка мед

Лажичка чиа семе

Цимет

 

Подготовка:

Најпрво исечете ја тиквата на парчиња и ставете ја да се свари. Чиа семето прелијте го со малку вода и оставете го да отстои 15 минути. Од портокалот и јаболкото исцедете сок.

Кога ќе се свари тиквата испасирајте ја, додадете го исцедениот сок, чиа семето, медот и циметот. Измешајте ја смесата убаво, а густината на напитокот прилагодете ја за ваш вкус со додавање на водата во која се вареше тиквата.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!