Поврзи се со нас

Вести

Нешто не е во ред со Сонцето, претстои Mало ледено доба

Објавено

на

Сите пеги од страната на Сонцето која е свртена кон Земјата исчезнаа, велат научниците од институтот за физика „Лебедев“ во Москва, Русија, кои тврдењето го поткрепиле со фотографии снимени пред две недели. Според нив тоа укажува на промени кои ќе доведат до Мало ледено доба на Земјата.

Дека нешто во ред со Сонцето укажа и НАСА во септември, кога беше регистрирана најсилната соларна бура во последните 12 години, што е невообичаено бидејќи ѕвездата навлегува со соларен минимум, кога активностите на нејзината површина стануваат минимални.

НАСА минатата година набљудувала повеќе ѕвезди од типот на нашето Сонце и најави дека навлегува во последната фаза од еволуцијата. Тоа значи дека 11-годишните циклуси на Сонцето ќе исчезнат и ќе има значително помалку пеги отколку во првата половина од животот проценет на 10 милијарди години, пишува “Russia Beyond”, пренесува „Блиц“. Научниците претпоставуваат дека тоа ќе се одвива полека, но според експертите од институтот „Лебедев“ веќе се случило и дека заедно со пегите исчезнале и соларните факли.

Според руските научници Сонцето се приближува кон вториот минимум, кој ќе го достигне на крајот од 2018 година и во првата половина од 2019 година. Но тоа е само првата фаза од процесот. Тие велат дека областите на жешки плазми ќе исчезнат, а потоа сончевото зрачење ќе падне на нула. На крајот соларната магнетна енергија ќе изчезне во целост. Во таков облик Сонцето може да живее неколку месеци до една година, по што повторно ќе се активираат неговите магнетни полиња и ќе започне нов 11-годишен циклус, објаснуваат научниците од Русија.

Последиците по Земјата би можеле да бидат студ, мраз, снежни врнежи. Последното таканаречено Мало ледено доба се случило во 17 – 18 век, што се совпаѓа со тогашниот соларен минимум на Сонцето кога тоа немало пеги речиси 50 години. Малото ледено доба во Европа и Северна Америка донело поладни зими. Во средината на 17 век фармите во Швајцарија ги уништиле глечерите, каналите и реките во Британија и Холандија често мрзнеле, а првите доселеници во Северна Америка говореле дека зимите се необично студени.

Извор: OhridNews

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 16 минути

Зачини кои го поттикнуваат согорувањето на калориите

Вестипред 12 часа

Работи што не треба да ги чувате во автомобил

Гостиварпред 14 часа

Четирицикл удрил во бетонски столб во Гостивар, повредени две лица

Македонијапред 15 часа

Вакцинација против сезонскиот грип од средината на октомври

Гостиварпред 17 часа

Клучевите во брава, вратите незаклучени – Крадци во Гостивар лесно украле „сузуки алто“

Гостиварпред 18 часа

Петгодишен јубилеј на YCC Гостивар: Работиме неуморно да ја зајакнеме младината и создаваме трајни позитивни промени

Македонијапред 18 часа

Платите на наставниците се зголемуваат за 15%

Гостиварпред 19 часа

Пешачете и возете велосипед, порака од „Ден без автомобили“ во Гостивар

Гостиварпред 21 час

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена