Поврзи се со нас

Вести

Несреќи: Градежниците и оџачарите да бидат максимално внимателни

Објавено

на

 

Во изминатите девет месеци од оваа година, на поширокото тетовско-гостиварско подрачје регистрирани се 16 несреќни случаи, (Тетово-7 и Гостивар-9), кои завршиле со една човечка жртва и со десетина потешко и полесно повредени лица, информира Секторот за внатрешни работи. Во истиот период се бележат и 8 несреќи при работа, од кои една во Тетово и седум во Гостивар. Во нив животот го загубило едно лице, а неколку биле повредени.

Полицијата анализира дека најчеста причина за несреќите при работа и натаму е невнимателно однесување на поединци кои извршувале, пред се најразлични градежни или занаетчиски работи, но и некористење на соодветна заштитна опрема и непридржување на основните  норми, стандарди и критериуми од областа на работната заштита. Невниманието е причина број еден и за несреќните случаи, по што следуваат љубопитноста, опасните детски игри, технички недостатоци на објекти, инсталации и опрема и слично.

„Секторот за внатрешни работи Тетово во континуитет апелира, посебно до градежниците кои работат на отворен простор или на покриви од повисоки објекти да бидат максимално внимателни, како и оџачарите, кои деновиве се мошне ангажирани. Едните за изградба на станбени и други објекти, а другите за одржување на веќе постоечките објекти. Тие и сите други задолжително треба да поседуваат квалитетна заштитна опрема, додека оние кои ракуваат со електрични и други машини да бидат адекватно обучени за тоа“, стои во соопштението на СВР.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 11 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена