Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Неважечки 60.773 ливчиња на гласањето за градоначалници во првиот изборен круг

Објавено

на

Во првиот круг од гласањето за градоначалници на 80 општини на седмите локални избори што се одржаа во неделата на 17 октомври има вкупно 44.833 неважечки ливчиња. На гласањето за градоначалник на Град Скопје, пак, има 15.940 неважечки ливчиња, од вкупно 228.473 кои го искористиле своето право на глас.

Според податоците објавени од Државната изборна комисија (ДИК), најмногу неважечки ливчиња кај општините има во Битола – 2.659, по што следат Куманово со 2.076 и Гази Баба со 2.020. Во Гостивар на гласањето за градоначалник има 1.368 неважечки ливчиња. Најмалку неважечки ливчиња само 48 има во Општина Пласница, по што следат Ранковце со 57 и Центар Жупа со 62 неважечки ливчиња.

На првиот круг  од локалните избори вкупно гласале 848.104 гласачи или 48,99 отсто од вкупно запишаните 1.824.864 гласачи во Единствениот избирачки список.

На првиот круг од локалните избори во 2017 година имаше 44.481 неважечко ливче, а на изборите во 2013 година 38.787 неважечки ливчиња.

На парламентарните избори што се одржаа во 2020 година, пак,имаше 31.564 неважечки ливчиња.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 43 минути

ИНТЕРВЈУ со поетот Илкер Јусуф, по повод Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 1 час

Приведени две жени во Гостивар, поради сомнение за повеќе сторени измами

Вестипред 1 час

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Македонијапред 1 час

Со одлука на НП „Шар Планина“ се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Вестипред 3 часа

Прележаните од ковид со зголемен ризик од болести на желудникот и цревата

Занимливостипред 15 часа

(ВИДЕО) Дали сте слушнале за „прстот на судбината“? Природен феномен кој сè што ќе допре го претвора во мраз – и го убива!

Вестипред 18 часа

Апарати во домот кои трошат најмногу струја кога се вклучени, а не ги користите

Вестипред 20 часа

Цените на гасот во Европа на најниско ниво во последните 18 месеци

Гостиварпред 21 час

Над 60 казнети за брзо возење во Гостивар при вчерашната акција

Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

60.773 fleta të pavlefshme në votimin për kryetarë komune në rrethin e parë zgjedhor

Објавено

на

Në rrethin e parë të votimit për kryetarë komune të 80 komunave në zgjedhjet e shtata lokale që u mbajtën të dielën më 17 Tetor ka gjithësej 44.833 fleta të pavlefshme. Në votimin për kryetar komune të Qytetit të Shkupit, nga ana tjetër, ka 15.940 fleta të pavlefshme, nga gjithësej 228.473 të cilët e kanë shfrytëzuar të drejtën e tyre të votës.

Sipas të dhënave të shpallura nga Komisioni shtetëror zgjedhor (KSHZ), më së shumti fleta të pavlefshme ka tek komunat në Manastir- 2.569, pas së cilës vijojnë Kumanova me 2.074 dhe Gazi Baba me 2.020.  Në Gostivar në votimin për kryetar ka 1.368 fleta të pavlefshme. Më së paku fleta të pavlefshme vetëm 48 ka në Komunën Pllasnicë, pas së cilës vijojnë Rankovce me 57 dhe Centar Zhupa me 62 fleta të pavlefshme.

Në rrethin e parë nga zgjedhjet lokale gjithësej kanë votuar 848.103 votues ose 48,99 përqind nga gjithësej të evidentuarit  1.824.864 votues në Listën zgjedhore të vetme.

Në rrethin e parë nga zgjedhjet lokale në 2017-tën kishte 44.481 fleta të pavlefshme, kurse në zgjedhjet e vitit 2013, 38.787 fleta të pavlefshme.

Në zgjedhjet parlamentare që u mbajtën në vitin 2020, nga ana tjetër, kishte 31.564 fleta të pavlefshme.

Популарно изминативе 100 дена