Поврзи се со нас

Гостивар

Невработените во очекување на грантовите за самовработување од по 5.000 евра

Објавено

на

  Мерката „Самовработување со грант“ изминатите години е најатрактивна за невработените кои сакаат да отворат сопствен бизнис, а преку која добиваат по 5.000 евра државни пари.

  Годинава за оваа мерка на државно ниво аплицираа над 3.000 лица, од кои околу 240 од регионот на Гостивар. По извршената првична селекција на кандидатите, во тек е фазата на изработка на бизнис планови.

  „Програмата самовработување се реализира во неколку чекори, а во  тек е чекорот  за изработка на бизнис план, кој се реализира во четири фази низ цела држава. Изработката на бизнис плановите се реализира со поддршка на Агенцијата за поддршка на претприемништвото на РСМ, која ангажира советници/експерти кои ги изработуваат во целост бизнис плановите врз основа на бизнис идејата на лицата апликанти. Првата фаза започна на 09.05.2022 година и ќе заврши на 23.06.2022 година. Претходно беше реализирана селекција на апликантите за изработка на бизнис планови врз основа на критериумите од програмата, известување од страна на центрите за вработување, објавување повик за  избор на советници кои ги изработуваат бизнис плановите. По завршување на првиот чекор – Изработка на бизнис план, следи вториот чекор, односно оценка на истите од страна на Експертска комисија (надворешно тело составено од банкари и претприемачи) за што е надлежна АППРСМ. Третиот финален чекор е финална селекција на аплкантите за доделување на грант.“, информираат за Gostivarpress.mk од Агенцијата за вработување,

  Што се однесува до мерката „Вработување и раст на мали и средни претпријатија“ од Агенцијата велат дека во најголем дел е реализирана, извршена е селекција на правните субјекти, истите се известени од страна на центрите за вработување, и дека во тек е склучување на договорите и вработување на лицата за кои е добиена финансиската поддршка. Од друга страна, неколку фирми од Гостивар кои аплицирале за мерката реагираа дека се‘ уште немаат добиено никаков одговор.

  Агенцијата уверува дека финансиските средства утврдени во Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на труд, се обезбедни во целост.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Вестипред 19 минути

  „Лопови, Лопови“ – Во БиХ незадоволни граѓани излегоа на улиците

  Гостиварпред 2 часа

  Убавини од глина! Керамичка работилница во Гостивар по трет пат

  Вестипред 3 часа

  ТУК: Државата да овозможи вработување на 5 000 келнери, садопери, рецепционери и собари од Турција

  Македонијапред 4 часа

  Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

  Гостиварпред 5 часа

  Контрола во Гостивар: Летале казни за неносење маски во автобуси и такси возила

  Гостиварпред 6 часа

  Гостивар: Извршителка пријавила двајца браќа за закани по живот

  Гостиварпред 7 часа

  Дискусија во Гостивар на тема „Дискриминација во средните училишта“

  Македонијапред 8 часа

  Курбан Бајрам – 9 јули, неработен ден за граѓаните од муслиманска вероисповед

  Македонијапред 9 часа

  МВР: 47 полициски службеници се повредени на вчерашниот протест

  Македонијапред 9 часа

  Зголемен интензитетот на сообраќај, нема подолги задржувања на границите

  Занимливостипред 21 час

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 22 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 2 недели

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 1 недела

  Познатата стилистка едукатор Јелиз Каја во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  ЕХФ го исфрли Вардар од Лигата на шампионите

  Гостиварпред 1 недела

  НСП: Во ек на криза МВР воведува 8 часовни смени, како полицајците да одат на работа од Гостивар до Ростуше?

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена