Поврзи се со нас

Гостивар

Невремето удри – Во Сретково свлечишта и паднати бандери, во Бањица поплавени ниви…

Објавено

на

Интензивните и долготрајни врнежи од дожд проследени со силен ветер што го зафатија горнополошкиот регион, предизвикаа низа штети и проблеми за населението. Граѓани јавуваат за лизгање на земјиште, оштетување на патишта, поплавени обработливи површини, паднати бандери…

„Невремето направи огромни штети во Сретково. На патот до центарот на селото има повеќе свлечишта, неколку електрични столбови се срушени на земја, навистина страшна глетка“, вели жител на ова село.

Нивите во гостиварска Долна Бањица од вчера се целосно под вода. Земјоделците се жалат дека родот годинава им е уништен и дека трпат огромни штети. Врнежите предизвикаа свлечиште и на патот Церово-Симница.

Во повеќе делови од земјава невремето донесе маки и проблеми со поплави и блокирани патишта. Како што соопшти Центарот за управување со кризи поради обилни врнежи дожд и излевање на Реачка река, од 7 и 20 часот утрово сообраќајот на регионалниот пат Градско – Прилеп е во целосен прекин, а кај „Плетвар“ пред тунелите има свлечиште и одрон на карпи.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена