Поврзи се со нас

Вести

Невзат Бејта, кандидат за градоначалник на Гостивар од ДУИ

Објавено

на

„Утрешен Гостивар ќе биде град на можности за секого“

 

1. Што содржи вашата Изборна програма? Кои се приоритетните проекти со кои ја барате довербата на граѓаните на овие Локални избори?

Ви благодарам за интервјуто и прашањето. Јас сум повеќе од среќен да ја изложам изборната програма, бидејќи таа не го носи само моето име, туку името на сите граѓани со кои сме соработувале и со кои заедно стигнавме до програмата за Утрешен Гостивар. Во текот на овие години ја подобривме инфраструктурата, изградивме улици, канализација и мостови. Изградивме училишта за нашите деца и ги подобривме условите за образовниот процес, за да им го олесниме патот до знаењето. Не престанавме да градиме спортски терени или простори за одмор во слободно време, со што прилично го променивме ликот на нашиот сакан град. Знаеме дека има уште многу работа да се направи, а основата е  поставена. Сега сме подготвени за Утрешен Гостивар и не чека работа за спроведување на амбициозни проекти. Инфраструктурата ќе продолжи да биде во нашиот фокус, за да ја доведеме на повисоки стандарди и да привлечеме домашни и меѓународни бизниси во нашиот град. Инвестицијата на меѓународната компанија “ПРГ Англија” со две фабрики во нашиот град, покажува дека сме на вистинскиот пат и така треба да продолжиме. Локалната економија и вработувањето ќе бидат приоритет на Утрешен Гостивар. Со срце и памет сум покрај секој родител кој има дете што уште е без работа или роднини, па затоа се обврзувам дека неуморно ќе работам за да Гостивар стане град на можности за нив и за другите. Децата, оние кои се иднината на нашиот град, како што било досега, ќе останат наш приоритет. Ќе продолжиме да градиме градинки за малите и училишта за поголемите и ќе продолжиме да ги реконструираме постоечките училишта. Утрешен Гостивар ќе биде град каков што сите сме го сонувале. Среќен сум што овој проект ќе го оствариме заедно.

2. Што предвидувате во однос на задржување на младите во нивниот роден крај, ако се знае дека процесот на иселување на младата популација, па и на цели семејства го зафаќа гостиварскиот крај во поголеми размери изминатата деценија?

Со рака на срце, ви кажувам дека ме боли и ме погодува секое заминување од нашиот град. Но, ова не е само проблем на Гостивар, а и честопати луѓето заминуваат поради подобри понуди. Вршејќи ја мојата функција сум се трудел со најголема одговорност, посветеност и пркосејќи му на невозможното да ги реализирам сите ветени проекти, па дури и да ги надминам, само да му овозможам на градот сè што заслужува во однос на економијата. Но, не зависи сè од локалната самоуправа. Во следниот мандат ќе можеме да соработуваме уште посилно со владата, бидејќи сега имаме реформистичка влада. Како што споменав, локалната економија и вработувањето ќе останат и понатаму наш приоритет. Се обврзувам дека Утрешен Гостивар ќе стане град на можности за секого. Граѓаните ме познаваат, знаат дека јас ги исполнувам ветувањата.

3. Депонирањето на комуналниот отпад е најгорливиот проблем на Гостивар. Какво решение нудите?

Проблемот со депонијата ќе биде минатото. Во 2016 година го поставивме како огромен проблем и итно свикавме состанок на Полошкиот плански регион, на кој беше договорено да се создадат неопходни услови за депонирање на комуналниот отпад во депонијата Русино. Ние како општина презедовме обврски и ја исполнивме наша должност во однос на превезување на отпадот, чистењето на патот до депонијата, како и обезбедување на услови за да процесот биде што похигиенски и без какви било последици за граѓаните. Овој проблем веќе е решен и е на списокот на остварени ветувања. Во Утрешен Гостивар ќе продолжиме да ги исполнуваме нашите обврски и секогаш ќе кренеме глас и ќе бараме решенија за секој проблем што му се заканува на нашиот град и бара национално внимание. За депонијата ќе бараме конечно решение од регионот, а ако не биде решено од нив, ќе побараме промена на законот за да тоа биде во наша надлежност.

4. Што е првото нешто кое ќе го направите доколку седнете во градоначалничката фотелја на 16 октомври?

Довербата на граѓаните за уште еден мандат како градоначалник за мене значи работа, работа и работа. Од првиот ден ќе почнеме со изградба на Утрешен Гостивар. Имаме многу готови проекти и ќе почнеме веднаш со работа. Нашата програма е подготвена со граѓаните и со нив ќе го изградиме Гостивар што го Сакаме.

5. Кој е Невзат Бејта приватно?

Ме израснале родителите врз база на вредности и принципи, и сега на оваа возраст тие се дел од мене каде и да се наоѓам. Невзат Бејта не е поинаков, туку е еден од вас и како вас. Се трудам да бидам скромен и одговорен за задачите кои ги преземам. Семејството и пријателите се основни. Работата ја гледам како продолжение на принципите во животот и секоја работа ја правам од љубов за мојот град.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 6 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 7 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 9 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 11 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 12 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 13 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 13 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 15 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 16 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена