Поврзи се со нас

Македонија

Ни‘ следува уште еден продолжен викенд

Објавено

на

По продолжениот викенд поради православниот празник Велигден, ни’ следува уште еден продолжен и тоа веќе следниот.

Согласно Законот за празници неработен ден е 2 мај (понеделник), кога муслиманите го празнуваат празникот Рамазан Бајрам. Понеделникот е неработен и поради 1 мај, Денот на трудот, кој годинава се паѓа во недела.

Следен неработен ден во месец мај е 24 Мај, Денот на словенските просветители.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 3 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 4 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 5 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 6 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 7 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 9 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 10 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 11 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Na pason edhe një fundjavë e zgjatur

Објавено

на

Pas fundjavës së zgjatur për shkak të festës ortodokse të Pashkëve, kemi një tjetër të zgjatur edhe atë fundjavën e rradhës.

Sipas Ligjit për festat, ditë jo pune është 2 maji (e hënë), kur myslimanët festojnë festën e Fitër Bajramit. E hëna është gjithashtu ditë jopune për shkak të 1 Majit, Ditës së Punës, e cila këtë vit bie të dielën.

Dita tjetër jopune e majit është 24 maji, dita e arsimtarëve sllavë.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена