Поврзи се со нас

Гостивар

Нијази од гостиварско Мирдита: Сопругата е неподвижна, а лекарите дадоа негативно мислење за туѓа нега

Објавено

на

„Сам се грижам за сите основни потреби на сопругата, таа е врзана за кревет веќе 12 години, и не може ништо сама, ја хранам, ја бањам…Но, маката да биде поголема, ни стигна негативна одлука за туѓа нега од лекарската комисија од Велес, која ги разгледувала документите. Овој надоместок го користевме редовно претходно, по 4.500 денари месечно. Сега го сечат, не ни објаснуваат зошто. Како може доктори да дадат негативно мислење за жена што лежи неподвижна во кревет.“, вака го опиша проблемот со кој се соочува Нијази Нуредини од гостиварското село Мирдита.

Неговата сопруга, шеесет и деветгодишната Асибе поради болести е врзана за кревет 12 години, а Нијази преку медиумите сака да алармира дека конзилијарното мислење на комисијата не е реално и бара да се исправи неправдата. „Јас морам да се грижам за неа 24 часа, а комисијата одлучува дека не и е потребна помош. Па, зарем и тие малку пари што ги добивавме за туѓа нега, да ги изгубиме. Мојата пензија не стигнува за сметки, за храна, а многу пари даваме и за лековите кои жената мора да ги пие.“, вели тој.

Поради негативното конзилијарно мислење, Асибе ќе го изгуби правото на туѓа нега, кое го користела изминатите 12 години. Решението за надоместокот кое го подготвува Центарот за социјална работа се заснова токму врз документот од лекарската комисија.

„Нека се свртат малку политичарите накај народот, да видат како живееме, мене никој не дошол да ме праша како сам се грижам за болната сопруга. Доаѓаат само кога треба да ги гласаме. Нека се заинтересираат за работата на институциите од кои зависат луѓето“, револтирано рече Нуредини.

Во писмен одговор за случајот, од гостиварскиот Центар за социјална работа ги повикаа надлежните да преземат активности, и да ја испитаат формата и причината за донесувањето на негативно конзилијарно мислење.

„Како Центар ќе го следиме случајот и ќе се заложиме документацијата која му е потребна на нашиот центар да биде комплетна“, стои во одговорот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 7 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 9 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 10 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 10 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 12 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 13 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 16 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 17 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 18 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 1 ден

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 1 ден

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 1 недела

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 12 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Nijazi nga Mirdita e Gostivarit:Bashkëshortja është e palëvizshme, kurse mjekët dhanë mendim negativ për përkujdesje të huaj

Објавено

на

“Unë kujdesem për të gjitha nevojat elementare të gruas sime, ajo është e lidhur për krevat prej 12 vitesh, dhe nuk mund të bëjë asgjë e vetme, e ushqej, e laj … Por, për t’i bërë gjërat më keq, ne morëm vendim negativ për kujdesin e dikujt tjetër nga komisioni mjekësor nga Velesi, i cili ka shqyrtuar dokumentet. Këtë tarifë e kemi shfrytëzuar rregullisht edhe më parë, 4500 denarë në muaj. Tani e prenë, as nuk e shpjegojnë pse. Si mund të japin mendim negativ mjekët për një grua të shtrirë në shtrat e të palëvizshme?”, kështu e ka përshkruar problemin me të cilin ballafaqohet Niazi Nuredini nga fshati Mirditë i Gostivarit.

Bashkëshortja e tij, 69-vjeçarja Asibe, prej 12 vitesh qëndron e shtrirë në shtrat për shkak të sëmundjes dhe Niazi kërkon të lajmërojë mediat se opinioni konsullor i komisionit është joreal dhe kërkon të ndreqë padrejtësinë. “Unë duhet të kujdesem për të 24 orë në ditë dhe komisioni vendos që ajo nuk ka nevojë për ndihmë. Epo, a duhet të humbasim ato pak para që morëm për kujdesin e huaj? Pensioni nuk më mjafton as për faturat, as për ushqimin dhe ne paguajmë shumë për barnat që duhet të marrë gruaja”, tha ai.

Për shkak të mendimit negativ konsullor, Asibe do të humbasë të drejtën e përkujdesjes së dikujt tjetër, të cilën e ka shfrytëzuar në 12 vitet e fundit. Vendimi për kompensimin e përgatitur nga Qendra për Punë Sociale është bazuar në dokumentin e komisionit mjekësor.

“Të kthehen politikanët pak kah populli, të shohin si jetojmë, askush nuk erdhi të më pyeste si kujdesem për gruan time të sëmurë. Ata vijnë vetëm kur ne duhet t’i votojmë. Le të interesohen për punën e institucioneve nga të cilat varet populli”, tha Nuredini i revoltuar.

Në një përgjigje me shkrim për rastin, Qendra për Punë Sociale e Gostivarit u ka bërë thirrje autoriteteve që të ndërmarrin veprime, dhe të hetojnë formën dhe arsyen e miratimit të mendimit konsullor negativ.

“Ne si Qendër do ta ndjekim rastin dhe do të përpiqemi që dokumentacioni që i nevojitet qendrës sonë të jetë i plotë”, thuhet në përgjigje.

Популарно изминативе 100 дена