Поврзи се со нас

Гостивар

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Објавено

на

Археолошкиот локалитет „Борче“, кој се наоѓа на километар од Ниќифорово крие древни тајни во насока на уште една потврда за називот на Македонија како „библиска земја“. Мештаните три децении се обидуваат да го свртат вниманието на јавноста кон ова не многу познато и недоистражено верско и културно богатство, за да се приберат податоци, но и соодветно да се заштити и промовира. Локалитетот е прогласен за споменик на културата во 1992-та година. Тука, изминатите триесет години се откриени темели на ранохристијанска базилика, која се смета дека датира меѓу 5 и 6 век, потоа темели на градби и некрополи.

Чекорите се мали, бараат труд, посветеност и време, но се значајни и не треба да запрат. Последниот во тој правец е реализацијата на проектот за конзервација и реставрација на кровот на црквата „Свети Пантелејмон“ што се наоѓа на локалитетот.

Работите почнаа да се изведуваат во август, а се заокружија месецов со запазување на заштитно конзерваторските услови определени од Управата за заштита на културно наследство на барање на Македонската православна црква, Тетовско-гостиварска епархија. Ова православно светилиште е можеби најстариот ранохристијански манастир во Мавровско-реканскиот крај, со голема верска и просветителска улога, особено во времето на Свети Климент Охридски и неговите ученици.

За храмот публицистот Владо Kочоски од Тетово во 2020-та година ја издаде монографијата „Тајната на манастирот Свети Пантелејмон“.

Владо Кочоски, К&МТ – 29.02.2020

Актуелно покрената е нова иницијатива за изработка на соодветен стручен елаборат за локалитетот, со кој можно е да се потврди дека е дел од сложен манастирски процес. „Иницијативниот одбор на Граѓанското здружение предводено од претседателот професор-доктор Златко Богдановски, инженер Ванчо Алексоски и Тане Арсоски заедно со Јордан Трајков сопственик на винаријата Попова Кула од Демир Капија, со амин на жителите на село Ниќифорово, ја продолжуваат активноста започната во 1989 година, кога при ударничко преуредување на месноста и црквата Св Пантелејмон откриваат некропол и скелет на маж висок околу 160 сантиметри. Чувствата и одговорноста кон сакралното богатство, неимарските изведби на црквите и манастирите од времето на нивното втемелување е уште еднаш повторен спој на љубовта на жителите од овие краишта кон вербата кон Господ низ традицијата како патоказ кон иднината, овојпат како организирана структура во својство со потребите за истражувачко проектирање со Барање за целосна опсервација на објектот и опкружувањето со пошироки дијагностички резултати во името на духовните и архитектокнско – историските потреби.“, подвлекуваат од Еко промотивен центар Г.Г.Доситеј-Маврово.

Посериозни и детални истражувања на „Борче“ и црквата „Св.Пантелејмон“ кај Ниќифорово треба да дадат одговор на важни прашања и поткрепа на сознанијата дека тука се одвивала просветителска дејност и се препишувале црковни книги.

(Ротирајте го уредот хоризонтално за максимален ефект на фотографијата)

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Македонијапред 36 минути

Минималецот во март околу 20.500 денари, има пари и за раст на платата на административците за 2.000 денари-вели Бектеши

Гостиварпред 2 часа

Напад во угостителски објект во Чегране

Гостиварпред 3 часа

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Гостиварпред 3 часа

Приведен крадец од Гостивар, одземената „априлија“ вратена на сопственикот

Македонијапред 4 часа

Аплицирање за субвенции за струја до крај на февруари

Гостиварпред 5 часа

Судењето за „Ласкарци“ одложено, вештото лице не дојде на рочиште

Гостиварпред 5 часа

Учениците и наставникот го напуштиле подрачјето погодено од земјотресот и се на пат кон Анкара

Вестипред 6 часа

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 7 часа

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 7 часа

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 18 часа

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Гостиварпред 19 часа

Трагедија Турција-Учениците и менторот се упатуваат на безбедно, па се враќаат дома

Гостиварпред 22 часа

Млади од Гостивар чекаат на евакуација од Турција

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 1 недела

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена