Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Нина Ангеловска изгласана за министерка за финансии

Триесет и едногодишната Нина Ангеловска, основач на компанијата Групер стана првата жена министер за финансии во земјава. На денешната седница, Собранието со 64 гласа „за” ја изгласа Ангеловска за нов чувар на државната каса.

Средното образование завршила во гимназијата Раде Јовчевски – Корчагин во Скопје, а дипломирала Е-Бизнис на Економски факултет при Универзитетот Св. Кирил и Методиј. Била студент на генерацијата со просек 9,94. За време на студиите била ангажирана како демонстратор на факултетот по повеќе по предмети. Во 2012 година се стекнала со титулата Магистер на економски науки во областа на е-бизнис менаџмент. Во 2016 година станала Доктор на науки по организациски науки и управување.

Собранието денес го избра и Хисен Џемаили за нов министер без ресор.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!