fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Ништо од изборите за градоначалник на Маврово Ростуше

Објавено

на

  Изборите за градоначалник на Општина Маврово Ростуше официјално се распишани за 17 април, но процесот се комплицира по последните случувања и реакции од двете партии кои се најголеми претенденти за градоначалничката позиција.

  Пред неколку дена од ВМРО ДПМНЕ излегоа со став дека нема да учествуваат на изборите, појаснувајќи ги своите причини.

  „Потценувачкиот однос на власта на СДСМ кон Општина Маврово Ростуше се гледа не само по фактот што општината во моментот нема избран градоначалник, туку и по тоа што за прв пат во историјата на државата самоволно, без било каква консултација со најголемата политичка партија во државата ВМРО-ДПМНЕ распишаа избори за 17 април, иако и самите знаат дека такви избори нема да успеат во целост.  Што би се рекло, свесно и насилно туркаат процес кој знаат дека нема да успее, но и за кој свесно ќе се трошат пари на народот во ек на општа инфлација и поскапување. ВМРО-ДПМНЕ на такви избори кои се распишани без претходна согласност и консултација нема да учествува, и не само поради тоа што се распишани без претходна консултација, туку и поради фактот што и таквите избори нема да бидат успешни пред се поради иселувањето кое е масовно поради погрешните и погубни политики на владата. ВМРО-ДПМНЕ е отворено да разговара за заеднички датум за избори,и успешни избори затоа што сме фактор на одлучување кој не може ниту Талат Џафери ниту Ковачевски да го заобиколуваат, и затоа што го преставуваме гласот на мнозинството од граѓаните во Маврово Ростуше. За да не се прават дополнителни трошоци најдобро ќе биде да не се влегува во уште едно скапо платена авантура и СДСМ да го повлече својот кандидат.

  Тоа е единствениот чекор за излез во ситуацијата во која сами дојдоа. И еден добронамерен совет, СДСМ да се подготви за мирна транзиција на власта во Маврово Ростуше.“, соопштија од партијата.

  Тоа што ВМРО-ДПМНЕ одлучи да не учествува на априлските избори, од СДСМ го оценија како неодговорност и нивниот кандидат и актуелен повереник Медат Куртовски ја повлечеа кандидатурата.

  „Знаат многу добро во ВМРО-ДПМНЕ дека ги чека пораз, знаат дека како градоначалник на чело на општината во изминатите години реализиравме бројни проекти во делот на локални патишта, паркинзи, водоводни и одводни мрежи, локални улици и слично. А можеби тие немаат ниту личност која би се нафатила да биде нивен кандидат. Ова почитувани сограѓани, е неодговорност на опозицијата кон општината и граѓаните на Маврово и Ростуше. Ним не им е важно општината да биде функционална со целосен капацитет и легитимитет. Сакам да се заблагодарам на сите колициони партнери кои се потпишаа и застанаа зад оваа моја кандидатура. Исто така се заблагодарувам и на сите нашинци од дијаспората кои изразија подготвеност да дојдат и да гласаат на повторените локални избори. Имајќи го предвид фактот дека од другата страна нема против кандидат, како и фактот дека голем број наши сограѓани се дел од дијаспората, особено во овој период од годината, постои реален ризик локалните избори повторно да не успеат. Јас како одговорен и совесен човек, но и СДСМ како државотворна и одговорна партија на кои на прво место ни се граѓаните донесовме одлука да ја повлечеме нашата кандидатура. Да нема дополнителни трошоци во време на криза, односно пари од буџетот на општината да не се трошат на избори кои може повторно да бидат неуспешни. Заедно со нашите граѓани, со дијаспората, го чекаме следниот термин за изборно соочување а дотогаш оставаме на Владата да назначи повереник до изборот на нов градоначалник.“, изјави Куртовски.

  Локалните избори 2021 за челник на општината Маврово-Ростуше беа неуспешни затоа што не беше исполнет законскиот услов за излезност од една третина од вкупниот број на запишани избирачи.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Вестипред 18 минути

  Продолжува рекордниот раст на рубљата во однос на доларот и еврото

  Што, како, каде?!пред 1 час

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 2 часа

  Приведен дилер баран по наредба на судот во Гостивар за казна затвор од 6 години

  Гостиварпред 3 часа

  Викенд временска прогноза

  Гостиварпред 15 часа

  Ќе се реновира детското одделение во болницата во Гостивар

  Македонијапред 17 часа

  Малиот гениј Македон на прием кај Пендаровски и Шаќири

  Гостиварпред 17 часа

  Возат патници со неисправни возила, 15 казни во Гостивар и Тетово за превозници

  Вестипред 18 часа

  Расте бројот на заболени од мајмунски сипаници во Европа и Северна Америка

  Гостиварпред 20 часа

  Приведен гостиварец, се однесувал агресивно кон полицајци

  Гостиварпред 22 часа

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Гостиварпред 23 часа

  Малолетник повреден со нож пренесен во болницата во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Самостојна изложба на Решат Амети во Грац

  Македонијапред 1 ден

  СПЦ и МПЦ-ОА во Белград одржуваат литургија на помирување

  Вестипред 4 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 3 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец докторант на Универзитетот во Чикаго со проект за учениците во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 2 недели

  Оглас за 22 вработувања во Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар поставени инфо-табли за реката Вардар

  Гостиварпред 1 недела

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварци засукаа ракави-„Генералка викенд“ како порака за еколошко освестување

  Спортпред 2 недели

  Распали гостиварската артилерија за голема победа против ТФТ Скопје 92-85

  Гостиварпред 1 недела

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 4 дена

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Спортпред 2 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 4 дена

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 4 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 4 недели

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена