Поврзи се со нас

Гостивар

Ноќеска „лов“ на алкохолизирани возачи, во Гостивар 5 казнети

Објавено

на

Полициски службеници на СВР Тетово синоќа од 21 часот до 3 часот спроведоа уште една од континуираните акциски контроли на возачите – дали и колку од нив ги управуваат возилата под дејство на алкохол. При контролата биле откриени и санкционирани вкупно 12 возачи (ТЕ-7 и ГВ-5).

Кај најголемиот број од нив биле измерени до 1 промил алкохол во организмот, односно во крвта. Сите се веднаш исклучени од сообраќај, изготвени им се предвидените поднесоци со парични глоби од 225 до 375 евра во денарска противвредност, а времено им се одземени и нивните возачки дозволи. Во акцијата, исто така, санкционирани се и 42 други видови сообраќајни прекршоци.

„СВР Тетово со уште еден апел до возачите да се воздржат од консумирање алкохол ако возат, без разлика на поводот и другите околности. Зашто, под дејство на алкохол ја доведуваат во ризик сопствената и безбедноста на другите учесници во сообраќајот.“, подвлече портпаролот на СВР, Марјан Јосифоски.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена