Поврзи се со нас

Гостивар

Ноќеска во Гостивар фатени 7 пијани возачи

Објавено

на

Полициски службеници на СВР Тетово, ноќеска од 22 до 4 часот спровеле акциска контроли за санкционирање на возачите кои управуваат возила под дејство на алкохол. При контролата се откриени и санкционирани вкупно 14 возачи (ТЕ-7 и ГВ-7) кои управувале под дејство на алкохол, од кои кај 3 возачи (ТЕ-2 и ГВ-1) е утврдено присуство од еден и пол до два промили алкохол во крвта.

Полицијата известува дека сите прекршители веднаш се исклучени од сообраќај и изготвени им се поднесоци со парични глоби кои за овој вид прекршок се движат од 225 до 375 евра во денарска противвредност. Санкционирани, исто така, биле и 11 други видови прекршоци.
Секторот за внатрешни работи Тетово повторно со апел до возачите да не консумираат алкохол ако возат затоа што со тоа тие ја доведуваат во ризик сопствената и безбедноста на другите учесници во сообраќајот.

СВР Тетово, исто така, предупредува и советува да не се вози пребрзо надвор и во населено место.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 2 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец пријавил уцена со фотографија на малолетната ќерка на социјални мрежи

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена