fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

„Nomadland“ триумфираше на Оскарите 2021

Објавено

на

Вчеравечер по 93-ти пат се доделуваа престижните филмски награди Оскар. Церемонијата се случи во “Unated Station” во Лос Анџелес. Еве ги наградените за изминатата година:

Frances Mc Dormand доби награда за најдобра главна женска улога, а Anthony Hopkins доби Оскар за најдобра главна машка улога, за улога во фимот “Father”. Со овој Оскар, Хопкинс стана најстариот актер што ја освоил оваа награда.

Оскар за најдобар филм и припадна на драмата на Chloe Zhao, “Nomadland”. Исто така режисерката на овој филм стана првата жена со азиско потекло која што доби Оскар за најдобра режисерка.

Оскар за најдобро оригинално сценарио доби екипата на филмот “Prommising Young Woman”.

Филмот “Father” доби награда во категоријата најдобро адаптирано сценарио.

My octopus teacher” – најдобар документарен филм.

Филмот “Another round” на данскиот режисер Thomas Vinterberg го освои Оскарот за најдобар странски филм.

Најдобра споредна женска улога доби Yuh- Jung Youn од филмот „Minari“ , а најдобра споредна машка улога доби Daniel Kaluuya, од филмот “Judas and the Black Messiah“.

За најдобар филм беше прогласен “Nomadland“.

Оскар за најдобар анимиран филм доби “Soul” , а Оскар за најдобар краткометражен анимиран филм доби “If Anything Happens I Love You”.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!