Поврзи се со нас

Гостивар

Нов младински центар во Гостивар – поддршка за вработување и бизнис идеи на младите

Објавено

на

  Во Гостивар денес официјално беше пуштен во употреба Младински Ресурсен Центар. Станува збор за иновациски центар за обуки и едукации кои на младите треба да им помогнат за вработување и самовработување, со фокус на работните места на иднината. Ова е трет центар наменет за младите во Гостивар.

  „Како општина многу важно е што имаме младински центри, ова е трет што се отвора во последните години во Гостивар. Може да се види дека ги поседува сите елементи да биде функционален, не само за младите од Гостивар туку и за сите млади во Полог. Условите се фантастични, ќе има одржливост и може да гарантирам дека ќе ја има целокупната поддршка на Општина Гостивар.“, рече градоначалникот Арбен Таравари.

  На отворањето присуствуваше министерката за труд и социјала, Јагода Шахпаска.  „Поддршката на младинските центри е одраз на посветеноста на Владата, особено на Министерството за труд, за поддршка на младите и на нивната креативност. Младинскиот Ресурсен Центар во Гостивар дава можност и поддршка младите да ја развиваат својата креативност и бизнис идеи и понатаму да ги развиваат во вистински бизниси, заедно со сите чинители да учествуваат на пазарот на трудот. Дека Полошкиот регион има сериозен потенцијал за развој на бизниси покажуваат резултатите од оперативниот план за активни мерки, со кој биле отворени 231 нов бизнис, од кои 83 бизниси се основани од млади.“, изјави министерката.

  Центарот е поддржан преку проектот на Швајцарска агенција за развој и соработка „Креирање на можности за работа за сите – главна фаза“, спроведуван од Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП).

  „Задоволството е големо да се биде дел од инаугурацијата на овој центар. Младите се моторот на иднината и предводници на промените. Овој центар е место каде може младите да се обучуваат, да разменат знаење и идеи и да се развиваат понатаму.“, нагласи Амбасадорката на Швајрација, Сибил Сутер Тејада.

  „Ова е креативен и динамичен центар за младите од целиот регион. Сакам да им порачам – земете ја иднината во свои раце, со промените и работата ќе постигнете да живеете во земја според вашите желби.“, порача Нарин Сакахјан, претставник на УНДП.

  Партнер на Младинскиот ресурсен Центар е Универзитетот на Југоститочна Европа. „ „Мило ми е што сме дел од овој проект со обука на младите луѓе. Сакам да ги охрабрам сите млади од 18 до 29 години да се вклучат и нивните идеи да ги преточат во реалност.“, рече ректорот на Универзитетот Абдулменаф Беџети.

  Младинскиот ресурсен центар е сместен во објектот на поранешниот колеџ во Гостивар.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 5 часа

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 6 часа

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 9 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 10 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 11 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 12 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 12 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 12 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 13 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 14 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 15 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 16 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 18 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Вестипред 6 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!