fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Нов пакет мерки: 0% ДДВ на леб, брашно, млеко…намалување на акцизата за гориво, по 1.000 денари субвенции за најсиромашните

Објавено

на

  • Shqip

Владата денеска донесе пакет од 26 мерки и препораки за ублажување на последиците од економската криза.

„Ова ќе биде тешка година, но со добри политики и мерки ќе ја премостиме. Усвоиме пакет од вкупно 26 мерки и препораки поделени во две категории и тоа: мерки за заштита на животниот стандард на граѓаните и компаниите и мерки за финансиска поддршка на компаниите преку Развојната банка за заштита на граѓаните и ликвидност на компаниите. Ја намалуваме стапката на ДДВ-то од 5 на 0 % на основните производи и тоа леб, шеќер, брашно, трајно млеко, ориз, јајца, свежо месо. Ја замрзнуваме маржата на основните производи за исхрана. Предвидуваме субвенции за најранливите категории граѓани за основни производи за исхрана со вредност од 1.000 денари месечно за три месеци, за околу 35.000 граѓани. Ги укинуваме царинските давачки за увоз на основни прехранбени производи од сите земји. Го ублажуваме и ценовниот удар за електричната енергија, повластената даночна ставка која ја воведуваме ќе важи до декември 2022-ра година. Со нова методологија ќе има помала цена за мали потрошувачи и домаќинства во однос на струјата, кои се најпогодени. Ги субвенционираме пензионерите со 1.000 денари за три месеци, односно 3.000 денари, за основни производи. Го продолжуваме субвенционирањето за струјата за ранливите потрошувачи, мерката ќе биде активна до јуни 2022 година. Даваме препорака за промена на методологијата за усогласување на цените на нафтените деривати. Препораката е да се менуваат цените на дневна основа, барем во период кога трае енергетската криза. Ја намалуваме стапката на ДДВ од 18 на 10 % при промет на енергенсите:дизел, безоловен бензин, гасно масло, течен нафтен гас и метан. Со намаленото ДДВ практично се намалува цената на енергенсите за граѓаните. Ја намалуваме акцизата врз основа на берзанските цени, со цел ублажување на цената на енергенсите за крајните потрошувачи. Дизелот би се намалил за 10,7 денари, додека бензините за 11,5 денари.“, истакна на прес конференција попладнево премиерот Димитар Ковачевски.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Македонијапред 52 минути

Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

Македонијапред 1 час

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Спортпред 2 часа

Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

Гостиварпред 3 часа

Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

Македонијапред 6 часа

Државни субвенции за рурален туризам

Вестипред 7 часа

Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

Гостиварпред 8 часа

Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

Македонијапред 1 ден

И годинава ќе има ваучери за одмор за вработени со ниски примања

Вестипред 1 ден

Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

Гостиварпред 1 ден

Монаси од Света Гора во прва официјална посета на Бигорски манастир

Македонијапред 1 ден

Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и недела

Спортпред 1 ден

КК Гостивар мора да го победи ТФТ во Скопје за пласман во Плеј-оф

Гостиварпред 6 дена

Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Гостиварпред 2 недели

Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

Гостиварпред 7 дена

Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

Гостиварпред 1 недела

Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

Гостиварпред 2 недели

Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

Гостиварпред 2 недели

Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

Гостиварпред 2 недели

Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

Гостиварпред 2 дена

Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

Гостиварпред 6 дена

74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

Спортпред 1 недела

КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

Гостиварпред 4 дена

Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

Спортпред 5 дена

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 1 недела

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 недели

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 недели

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 недели

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 1 месец

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 1 месец

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 2 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 2 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Гостиварпред 2 месеци

Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

Спортпред 3 месеци

Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена