Поврзи се со нас

Македонија

Нов пакет мерки: 0% ДДВ на леб, брашно, млеко…намалување на акцизата за гориво, по 1.000 денари субвенции за најсиромашните

Објавено

на

Владата денеска донесе пакет од 26 мерки и препораки за ублажување на последиците од економската криза.

„Ова ќе биде тешка година, но со добри политики и мерки ќе ја премостиме. Усвоиме пакет од вкупно 26 мерки и препораки поделени во две категории и тоа: мерки за заштита на животниот стандард на граѓаните и компаниите и мерки за финансиска поддршка на компаниите преку Развојната банка за заштита на граѓаните и ликвидност на компаниите. Ја намалуваме стапката на ДДВ-то од 5 на 0 % на основните производи и тоа леб, шеќер, брашно, трајно млеко, ориз, јајца, свежо месо. Ја замрзнуваме маржата на основните производи за исхрана. Предвидуваме субвенции за најранливите категории граѓани за основни производи за исхрана со вредност од 1.000 денари месечно за три месеци, за околу 35.000 граѓани. Ги укинуваме царинските давачки за увоз на основни прехранбени производи од сите земји. Го ублажуваме и ценовниот удар за електричната енергија, повластената даночна ставка која ја воведуваме ќе важи до декември 2022-ра година. Со нова методологија ќе има помала цена за мали потрошувачи и домаќинства во однос на струјата, кои се најпогодени. Ги субвенционираме пензионерите со 1.000 денари за три месеци, односно 3.000 денари, за основни производи. Го продолжуваме субвенционирањето за струјата за ранливите потрошувачи, мерката ќе биде активна до јуни 2022 година. Даваме препорака за промена на методологијата за усогласување на цените на нафтените деривати. Препораката е да се менуваат цените на дневна основа, барем во период кога трае енергетската криза. Ја намалуваме стапката на ДДВ од 18 на 10 % при промет на енергенсите:дизел, безоловен бензин, гасно масло, течен нафтен гас и метан. Со намаленото ДДВ практично се намалува цената на енергенсите за граѓаните. Ја намалуваме акцизата врз основа на берзанските цени, со цел ублажување на цената на енергенсите за крајните потрошувачи. Дизелот би се намалил за 10,7 денари, додека бензините за 11,5 денари.“, истакна на прес конференција попладнево премиерот Димитар Ковачевски.

 

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 20 минути

Сообраќајна акција насочена кон мотоциклистите, во Гостивар 22 казни

Македонијапред 1 час

Составот на новата влада ќе биде доставен во Собрание во вторник

Гостиварпред 2 часа

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Македонијапред 2 часа

МОН препорача скратени часови и проветрување на училниците поради жешкото време

Гостиварпред 3 часа

Метео аларм за нестабилно време со порој и грмежи во четврток и петок

Гостиварпред 4 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Тешко повреден малолетен пешак во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Продажбата на курбани во Гостивар дозволена само на Сточниот пазар во Фазанерија

Регионпред 7 часа

Поради топлотниот бран затворени училишта и градинки во Грција

Гостиварпред 4 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Paketa e re e masave: 0% TVSH për bukën, miellin, qumështin… Ulje e akcizës për karburantet, 1000 denarë subvencione për më të varfërit

Објавено

на

Qeveria miratoi sot një paketë prej 26 masash dhe rekomandimesh për të zbutur efektet e krizës ekonomike.

“Ky do të jetë një vit i vështirë, por me politika dhe masa të mira do ta kalojmë. Ne miratuam një pako prej 26 masash dhe rekomandimesh të ndara në dy kategori: masa për mbrojtjen e standardit jetësor të qytetarëve dhe kompanive dhe masa për mbështetje financiare të kompanive përmes Bankës Zhvillimore për mbrojtjen e qytetarëve dhe likuiditetin e kompanive. Ulim normën e TVSH-së nga 5 në 0% për produktet bazë, si buka, sheqeri, mielli, qumështi afatgjatë, orizi, vezët, mishi i freskët. E ngrijmë marzhin e produkteve ushqimore bazë. Parashikojmë subvencione për kategoritë më të rrezikuara të qytetarëve për produkte ushqimore bazë me vlerë prej 1.000 denarë në muaj për tre muaj, për rreth 35.000 qytetarë. I heqim taksat doganore për importin e produkteve ushqimore bazë nga të gjitha vendet. Po e zbusim edhe goditjen e çmimit të energjisë elektrike,  nëpërmjet artikullit taksës së autorizuar që po vendosim që do të jetë e vlefshme deri në dhjetor 2022. Me metodologjinë e re do të ketë çmim më të ulët për konsumatorët e vegjël dhe familjet për energjinë elektrike, të cilët janë më të prekurit. Ne i subvencionojmë pensionistët me 1000 denarë për tre muaj, gjegjësisht 3000 denarë për produktet bazë. Vazhdojmë të subvencionojmë energjinë elektrike për konsumatorët në nevojë, masa do të jetë aktive deri në qershor 2022. E rekomandojmë ndryshimin e metodologjisë për harmonizimin e çmimeve të derivateve të naftës. Rekomandimi është ndryshimi i çmimeve në baza ditore, të paktën gjatë krizës energjetike. Po ulim normën e TVSH-së nga 18 në 10% në qarkullimin e burimeve të energjisë: naftë, benzinë ​​pa plumb, gaz të lëngshëm dhe metan. Ulja e TVSH-së praktikisht ul çmimin e energjisë për qytetarët. Po ulim akcizën në bazë të çmimeve të bursës, për të ulur çmimin e energjisë për konsumatorët fundorë. Dizeli do të ulej për 10,7 denarë, ndërsa benzina për 11,5 denarë”, tha kryeministri Dimitar Kovaçevski në një konferencë për media sot pasdite.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена