Поврзи се со нас

Гостивар

Нов протест во Гостивар: Поништете го поскапувањето на струјата, граѓаните се осиромашени и погодени од криза…

Објавено

на

И ова петочно попладне во Гостивар се организираше протестен марш во знак на револт и незадоволство од зголемувањето на цената на електричната енергија.

Граѓаните се собраа пред објектот на ЕВН, и маршираа преку булеварот „Браќа Ѓиноски“ до зградата на претставништвото на ЕЛЕМ, ХЕЦ „Маврово“.

Ги повторија ставовите и барањата: да се поништи одлуката за поскапување на струјата, цената да се намали, да се распушти Регулаторната комисија за енергетика, да се формира независно тело што ќе ги разгледува жалбите на граѓаните од енергетските компании, да се изнајде начин да им се простат долговите за струја на социјалните семејства.

„Како може во ова време на пандемија, кога сите граѓани се погодени од криза и владее сиромаштија, да се носи одлука за поскапување на струјата. Се надеваме дека надлежните ќе се преиспитаат и ќе одговорат позитивно на нашите барања“, беше речено во обраќањето пред присутните.

Ова беше седми по ред од серијата протести во Гостивар, што ги организира навивачката група Кастриоти. Тие најавија дека во наредниот период за барањата ќе се организира и петиција и ќе се преземат чекори тие да се разгледат преку институциите.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена