fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Нов случај на семејно насилство во Гостивар, приведен 35 годишник

Објавено

на

Полицијата регистрира уште еден случај на семејно насилство во Гостивар. Вчеравечер (23 декември) околу 23 часот и 30 минути, полициски службеници на Одделението за внатрешни работи Гостивар го лишиле од слобода А.Т. на возраст од 35 години, кој претходно физички ја нападнал неговата 34-годишна сопруга, соопшти СВР. Тој бил задржан во Полициската станица Гостивар за расчистување и документирање на случајот.

Во гостиварската полицијата изминатиот период зачестија ваквите пријави кои укажуваат на семејно насилство. Стручните лица подвлекуваат дека пандемијата го направи своето, кај поголемиот дел од граѓаните расте стресот, излегуваат на површина недоразбирањата и тоа може негативно да влијае врз однесувањето на поединци. Отворено да се зборува за оваа појава и случаите да се пријавуваат, советуваат тие.

Податоците кои се однесуваат на државно ниво покажуваат дека семејното насилство во првите шест месеци од годинава пораснало за околу 7,5 проценти споредено со истиот период лани. Регистрирани биле вкупно 824 случаи, во кои жртви биле, 611 се жени, 140 мажи и 73 деца.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!