Поврзи се со нас

Гостивар

Нова апаратура и амбулантно возило за болницата во Гостивар

Објавено

на

Од општата болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар информираа дека денес се пуштени во употреба нови четири современи медицински апарати и амбулантно возило.

„Имаме чест и задоволство да ве информираме дека од сопствените приходи на буџетот на болницата и од постојаните контакти и средби што директорот на болницата  д-р Јакуп Јакупи ги имаше со претставници на јапонската амбасада, неколку приватни компании и компанијата Еколог денес успеавме да пуштиме во употреба четири високо софистицирани медицински апарати и целосно опремено амбулантно возило. Се работи за ехо-апарат за снимање: срце, тироидна жлезда, абдомен, кардиографија, крвни садови – доплер на екстремитетите. Мултифункционален мобилен рендгенски апарат, ехо апарат за снимање: синуси и ендоскоп во комбинација со сонди за преглед на горниот респираторен тракт (медицински услуги што за прв пат се обезбедуваат во одделот за ОРЛ) и дигитален рентген, донација од Амбасадата на Јапонија. Амбулантното возило е целосно опремено со сета потребна медицинска опрема“, соопштија од управата на болницата.

Според нивните пресметки, вредноста на обезбедената апаратура и возило е околу 220 илјади евра.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 9 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 10 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 11 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 12 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 13 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 14 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 15 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 16 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 16 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Aparaturë dhe auto ambulancë të re për spitalin në Gostivar

Објавено

на

Nga spitali i përgjithshëm “Dr. Ferid Murad” në Gostivar informuan se sot janë lëshuar në përdorim katër aparate të reja mjekësore bashkëkohore dhe auto ambulancë.

“Kemi nderin dhe kënaqësinë t’ju informojmë se nga të ardhurat vetanake të buxhetit të spitalit dhe nga kontaktet dhe takimet e vazhdueshme që ka pasur drejtori i spitalit dr. Jakup Jakupi me përfaqësues të ambasadës Japoneze, kompanive private dhe kompanisë Ekolog sot arritëm të lëshojmë në përdorim katër aparate mjekësore tepër të sofistikuara dhe një auto ambulancë me të gjitha pajisjet e nevojshme mjekësore. Bëhet fjalë për eho aparat për incizimin e: zemrës, gjëndrës tiroide, barkut, kardiografi, enëve të gjakut – dopler për gjymtyrët. Aparat multifunksional rëntgen mobil, eho aparat për inçizimin e: sinuseve, endoskop i kombinuar në kombinim me sonte për ekzaminimin e rrugëve të mësipërme respiratore (shërbime mjekësore që për herë të parë sigurohen në repartin e ORL-së) dhe rëntgen digjital, donacion nga Ambasada e Japonisë. Auto ambulanca është e pajisur me të gjitha pajisjet e nevojshme mjekësore”, njoftuan nga drejtoria e spitalit.

 

 

Sipas kalkulimeve të tyre, vlera e aparaturës së siguruar dhe automjetit është rreth 220 mijë euro.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:

Популарно изминативе 100 дена