Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Нова чистка на директори и членови на управни одбори, еве ја комплетната листа

Објавено

на

На денешната седница Владата донесе повеќе одлуки за разрешување и именување на директори, в.д. директори и членови на управни и надзорни одбори на агенции, инспекторати, управи, државни претпријатија и јавни установи.

Ова е целосната листа на разрешувања и именувања:

 1. Висарa Риза, в.д. директор на Агенција за лекови и медицински средства МАЛМЕД
 2. Милан Запровски,  в.д. директор на Државен инспекторат за земјоделство
 3. Емил Крстевски,  в.д. директор на Државен архив на Република Северна Македонија
 4. Арбен Вила, в.д. директор на Агенција за странски инвестиции и промоција на извозот на РСМ
 5. Дејан Богоевски, в.д. директор на Управа за сигурност во железничкиот систем
 6. Пајазит Лика, в.д. заменик директор на Дирекција за технолошки индустриски развојни зони
 7. Армир Садики, в.д. директор на Биро за јавни набавки
 8. Ване Цветанов, в.д. претседател на Совет за унапредување и надзор на ревизијата на РСМ
 9. Рефик Мустафа, в.д. директор на Управа за електронско здравство
 10. Марјан Огненовски се разрешува од должноста од управител на Трговско друштво Нафтовод ДООЕЛ – Скопје
 11. Зоран Исајловски, управител на Трговско друштво Нафтовод ДООЕЛ – Скопје
 12. Милутин Станиќ се разрешува од должноста директор на Управа за развој и унапредување на образованието на јазиците на припадниците на заедниците
 13. Славица Тодорова, директор на Управа за развој и унапредување на образованието на јазиците на припадниците на заедниците

ЧЛЕНОВИ НА УО и НО:

 1. Даниел Пауновски  за Член на УО во Агенција за катастар на недвижности
 2. Блажо Костов  за Член на УО во Агенција за катастар на недвижности
 3. Милан Данилоски за Член на НО во Друштво фабрика за шински возила Велес ДООЕЛ Велес
 4. Зинија Фејзули за Член на УО во ЈЗУ Здравствен дом Русе Бошковски – Ростуше
 5. Маја Срезоска  за Член на НО  во ЈП за одржување и заштита на магистралните и региналните патишта
 6. Александар Стефановски  за Член на УО во Фонд за иновации и технолошки развој
 7. Николче Мијаковски  за Член на УО во ЈЗУ Здравствен дом Демир Хисар
 8. Билјана Босилкова за Член на УО во ЈЗУ Општа болница Велес
 9. Томислав Секуловски за Член на УО  во ЈЗУ Општа болница Охрид
 10. Драган Каровски  за Член на УО во Агенција за странски инвестиции и промоција на извозот на РСМ
 11. Стефанија Ташевска  за Член на УО  во ЈЗУ Универзитетски стоматолошки клинички центар Свети Пантелејмон Скопје
 12. Златко Маркоски  за Член на УО во ЈП за одржување и заштита на магистралните и регионалните патишта
 13. Лидија Николовска Ташковска  за Член на УО во ЈП за стопанисување со државните шуми НАЦИОНАЛНИ ШУМИ  Скопје
 14. Кире Туџаров за Член на УО  во ЈЗУ Центар за јавно здравје Струмица
 15. Ана Милкова Катарова за Член на УО во ЈП за водостопанство Лисиче Велес
 16. Влатко Величковски  за Член на НО во ЈП Службен весник на РСМ
 17. Марина Панчурова  за Член на УО  во ЈЗУ Здравствен дом Струмица
 18. Гордана Заринска  за Член на УО во ЈЗУ Општа болница Струмица
 19. Орхидеја Шурбановска за Член во Национална комисија за учебници
 20. Рухан Илјази за Член на УО во ЈУ од областа на здравството за потребите на јавните установи универзитетски клиники завод и ургентен центар Скопје
 21. Асим Дали  за Претседател на совет на Институт за акредитација на РСМ
 22. Александар Давидовски за Член на одбор на директори во Акционерско друштво Водостопанство на РСМ во државна сопственост
 23. Соња Петрушевска за Член на НО во Развојна Банка на Северна Македонија
 24. Мартин Велинов за Член на УО во ЈУ Центар за традиционална кинеска медицина – Штип
 25. Емилија Вачева за Член на УО во ЈУ Центар за традиционална кинеска медицина – Штип
 26. Љубица Зафирова за Член на УО во ЈУ Центар за традиционална кинеска медицина – Штип
 27. Игор Петков  за Член на НО во АД за производство на електрична енергија Електрани на Северна Македонија во државна сопственост ЕСМ
 28. Фросина Крстевска за Независен член на НО во АД за производство на електрична енергија Електрани на Северна Македонија во државна сопственост ЕСМ
 29. Драгољуб Филиповски за Член на НО во АД за аеродромски услуги „Аеродроми на Република Северна Македонија“ во државна сопственост
 30. Виктор Андонов за Член на УО во Дирекција за технолошки индустриски развојни зони
 31. Илмија Шабани за Член на одбор за контрола на материјално-финансиско работење во ЈУ Национален парк Маврово, Маврови Анови
 32. Маријан Стојковски се разрешува од должноста член на УО во ЈЗУ Универзитетска клиника за хематологија
 33. Вероника Кокоромановска за член на УО во ЈЗУ Универзитетска клиника за хематологија
 34. Ана Рандевска се разрешува од должноста член на УО во ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија
 35. Сузана Јовановска Илиева за член на УО во ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија

На денешната седница на владата се донесени и Препораки до УО, и тоа:

 1. Се препорачува на Управниот одбор на ЈП за одржување и заштита на магистралните и регионалните патишта „Македонија пат”- Скопје, за директор на  ЈП за одржување и заштита на магистралните и регионалните патишта „Македонија пат”- Скопје да го/ ја именува  Беким Мемет.
 2. Се препорачува на Управниот одбор на Јавно претпријатие за железничка инфраструктура Железници на РСМ – Скопје, за директор на Јавно претпријатие за железничка инфраструктура Железници на РСМ – Скопје да го/ ја именува Фестим Халили.
Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 41 минута

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 2 часа

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Македонијапред 3 часа

Раководителите на институциите може да ја изгубат работата ако не штедат струја

Македонијапред 4 часа

Поскапува дизелот

Гостиварпред 5 часа

Се‘ е подготвено за прослава на големиот празник Преображение во Гостивар

Вестипред 5 часа

Јапонските власти ги поттикнуваат младите да пијат повеќе алкохол

Гостиварпред 6 часа

Несреќа во Гостивар, повредена малолетничка и 18 годишник

Вестипред 7 часа

Русија бележи пораст од 38 отсто на приходите од извозот на енергенси оваа година, се наведува во владин документ

Гостиварпред 8 часа

Апсење во Гостивар, пронајдени 34 пакувања хероин

Македонијапред 9 часа

Армијата одбележува 30 години постоење

Вестипред 10 часа

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 20 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 23 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Македонијапред 2 недели

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена