Поврзи се со нас

Гостивар

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Објавено

на

Подобрени се условите за учениците и наставниците во основното училиште во гостиварската населба Циглана. Објектот доби нова, енергетски ефикасна фасада, а извршена е и замена на прозорците. Денес во посета на училиштето беше градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари.

„Ова е уште една инвестиција во правец на заштеда на електрична енергија и опфаќа нова фасада и замена на прозорци. Се надевам дека наредната година ќе успееме да направиме уште некои зафати во ова училиште, ми кажаа дека водоводот треба да се среди и тоалетите иако практично не се во лоша состојба, но мислам дека треба да се направат како што ги средивме во другите училишта последните две години, со одредени стандарди и за деца со посебни потреби.“, рече градоначалникот.

Училиштето во Циглана функционира како подрачно на ОУ „Единство“ во Гостивар.

„Разликата после инвестициите е видлива, условите се многу подобрени. Секако во моментот кога ќе бидеме сите подготвени ќе има и нови инвестиции“, рече директорката на ОУ „Единство“, Реџије Мазлами Јусуфи.

Во училиштето во Циглана настава посетуваат 160 деца во пет паралелки на македонски јазик.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 9 минути

Таравари: Гостивар треба да биде модел за Северна Македонија за меѓуетничките односи

Македонијапред 1 час

Пендаровски ги потпиша указите за петте закони за изградба на коридорите 8 и 10д

Гостиварпред 2 часа

Во Градец пуштен во употреба Дневен центар за лица со попреченост

Гостиварпред 3 часа

Нарушен јавен ред и мир во Гостивар на прославата за Ердоган

Македонијапред 4 часа

Бектеши: Нема продолжување на мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи и нема поскапување на струјата

Гостиварпред 4 часа

Реоформен Младинскиот совет во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Тепачка во гостиварска Циглана, приведени неколку лица

Македонијапред 6 часа

УЈП: Рокот за годишните даночни пријави истекува на крајот од овој месец

Македонијапред 7 часа

Одржана 10. државна изложба на македонско овчарско куче караман

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена