Поврзи се со нас

Гостивар

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Објавено

на

Подобрени се условите за учениците и наставниците во основното училиште во гостиварската населба Циглана. Објектот доби нова, енергетски ефикасна фасада, а извршена е и замена на прозорците. Денес во посета на училиштето беше градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари.

„Ова е уште една инвестиција во правец на заштеда на електрична енергија и опфаќа нова фасада и замена на прозорци. Се надевам дека наредната година ќе успееме да направиме уште некои зафати во ова училиште, ми кажаа дека водоводот треба да се среди и тоалетите иако практично не се во лоша состојба, но мислам дека треба да се направат како што ги средивме во другите училишта последните две години, со одредени стандарди и за деца со посебни потреби.“, рече градоначалникот.

Училиштето во Циглана функционира како подрачно на ОУ „Единство“ во Гостивар.

„Разликата после инвестициите е видлива, условите се многу подобрени. Секако во моментот кога ќе бидеме сите подготвени ќе има и нови инвестиции“, рече директорката на ОУ „Единство“, Реџије Мазлами Јусуфи.

Во училиштето во Циглана настава посетуваат 160 деца во пет паралелки на македонски јазик.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 25 минути

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 4 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 6 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 7 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 8 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 9 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 10 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 1 ден

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 1 ден

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 1 ден

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 1 ден

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 1 ден

Некои болки во грбот укажуваат на сериозни проблеми со бубрезите

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 3 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Што, како, каде?!пред 1 недела

„ЈК Травел“ и „СН финансии“ од сега достапни и во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена