fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Нова шанса за невработените-Реобјавени огласи за грантови за отворање бизнис, практиканство…

Објавено

на

  Невработените и работодавачите добиваат дополнителна можност да се вклучат во некоја од мерките од Оперативниот план за вработување 2021. Агенцијата за вработување реобјави неколку огласи: самовработување со грант, субвенционирање на плати, практиканство, обука на работно место за познат работодавач и јавни работи. Како што информираа на денешната прес-конференција министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска и директорот на Агенцијата за вработување, Абдуш Демири ова биле програмите за кои изминатиов период имало најголем интерес.

  „Мерките од Оперативниот план, кои се реализираат преку Министерството за труд и социјална политика и преку Агенцијата за вработување, обезбедуваат поддршка за креирање на нови работни места и зголемување на вработливоста на невработените лица, посебно на младите, долгорочно невработените и корисниците на гарантирана минимална помош, како и поддршка на невработените лица на кои престанокот на работниот однос им е регистриран во периодот на кризата предизвикана поради Пандемијата со КОВИД-19“, истакна Шахпаска.

  Приоритет ќе им биде даден на лицата кои ја изгубиле работата поради пандемијата.

   Директорот Демири информираше дека оние лица кои веќе аплицирале за овие мерки и програми не треба да аплицираат повторно, бидејќи нивните апликации се земени предвид.

  „Денеска за прв пат е објавен и јавниот оглас за Обуките за развој на дигитални вештини кои ќе опфатат 400 невработени лица и ќе ги надградат нивните вештини  во областа на информациските технологии заради зголемување на нивната конкурентност и побрза интеграција на пазарот на трудот“, информираше Демири.

  Огласите детално може да се најдат на веб страната на Агенцијата за вработување.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!