Поврзи се со нас

Македонија

Нови 1.348 случаи со Ковид-19, во Гостивар 21, пријавени и две починати лица

Објавено

на

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.996 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи со КОВИД-19, 11 починати и 1 247 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство. Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“, МЗ информира дека пријавени се дополнително осум починати лица.

Од новозаболените 1.348 случаи од Скопје се 725, Куманово – 73, Битола – 67, Кавадарци – 57, Прилеп – 54, Тетово – 45, Велес – 43, Струмица – 32, Кичево – 30, Неготино – 27, Свети Николе – 26, Охрид – 23, Гостивар – 21, Радовиш – 17, Гевгелија – 16, Штип – 15, Струга и Крива Паланка – по 11, Ресен – 10, Кочани – 7, Валандово и Крушево – по 5, Богданци – 4, Делчево, Дебар, Кратово и Демир Хисар – по 3, Берово, Виница, Пробиштип, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 2.

Од вкупниот број  позитивни (1.348), регистрирани се 196 реинфекции.

Од 11-те починати шест се од Скопје (75г, 81г, 86г, 90г, 92г и 97г), две лица од Гостивар (70г и 77г) и по едно лице од Струмица (71г), Велес (80г)и Штип (78г). Од пријавените лица 10 лица се починати во болнички услови и едно лице е починато во домашни услови.

Од дополнително пријавените починати лица согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 по двајца починати се од Кичево  и Прилеп  и по еден од Скопје, Струмица, Куманово и Тетово. Починатите се на возраст од 55 до 91 година. Од пријавените лица две лица се починати во болнички услови и шест во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 01.02.2021 – 09.02.2022г.

Од вкупниот број починати лица (n=19), две лица се целосно вакцинирани, кај 17 лица се регистрирани коморбидитети.

Досега во земјава се направени вкупно 1.838.584 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 284.875, бројот на оздравени пациенти е 264.443, на починати е 8.705, а на активни случаи изнесува 11.727.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар по 9 години се врати во Првата македонска фудбалска лига

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Македонијапред 4 недели

За храна и сметки потребни најмалку 49.384 денари

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

1348 raste të reja me Kovid-19, në Gostivar 21, raportohen dy persona të vdekur

Објавено

на

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, në 24 orët e fundit janë kryer 3.996 analiza, ndërsa janë regjistruar 1348 raste të reja me KOVID-19, 11 të vdekur dhe 1247 të shëruar, njofton Ministria e Shëndetësisë. Sipas regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19 nga “Moj Termin”, Ministria e Shëndetësisë njofton se janë raportuar edhe tetë persona të vdekur.

Nga të sapo infektuarit 1348 raste nga Shkupi janë 725, Kumanova 73, Manastiri 67, Kavadari 57, Prilepi 54, Tetova 45, Velesi 43, Strumica 32, Kërçova 30, Negotina 27, Sveti. 26, Ohër – 23, Gostivar – 21, Radovish – 17, Gjevgjeli – 16, Shtip – 15, Strugë dhe Kriva Pallanka – 11, Resnjë – 10, Koçani – 7, Vallandova dhe Krushevë – 5 secila, Bogdanci – 4, Delçevë , Dibër, Kratovë dhe Demir Hisar – nga 3, Berovë, Vinicë, Probishtip, Makedonski Brod dhe Makedonska Kamenica – nga 2.

Nga numri total i pozitivëve (1.348), janë regjistruar 196 riinfeksione.

Nga 11 të vdekurit, gjashtë janë nga Shkupi (75v, 81v, 86v, 90v, 92v dhe 97v), dy nga Gostivari (70v dhe 77v) dhe nga një nga Strumica (71v), Velesi (80v) dhe Shtipi (78v). ). Nga personat e raportuar, 10 persona kanë ndërruar jetë në kushte spitalore dhe një person në shtëpi.

Nga të vdekurit e raportuar shtesë sipas regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19, dy kanë vdekur nga Kërçova dhe Prilepi dhe nga një nga Shkupi, Strumica, Kumanova dhe Tetova. Të vdekurit janë të moshës 55 deri në 91 vjeç. Nga personat e raportuar, dy vdiqën në spital dhe gjashtë në shtëpi. Personat e raportuar kanë ndërruar jetë në periudhën 01.02.2021 – 09.02.2022.

Nga numri i përgjithshëm i vdekjeve (n = 19), dy persona ishin të vaksinuar plotësisht, 17 persona kishin sëmundje shoqëruese.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.838.584 testime të KOVID-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vend që nga fillimi i epidemisë është 284.875, numri i të shëruarve është 264.443, numri i të vdekurve është 8.705 dhe numri i rasteve aktive është 11.727.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена