Поврзи се со нас

Македонија

Нови 292 случаи на ковид во земјава, оздравени 303, починале две лица

Објавено

на

Во последните 24 часа се регистрирани нови 292 случаи на КОВИД-19, од направени 2.410 тестови. Оздравени се 303 пациенти, а починале две лица, соопшти Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје.
Од новите случаи, во Скопје се 140, Битола 21, Куманово 18, Велес 16, Прилеп 14, Тетово 13, Кавдарци 12, Гостивар, Охрид, Штип, Струмица, Кичево, Кочани, Гевгелија и Крива Паланка по 5, Виница 4, Струга и Демир Хисар по 2 и Неготино, Свети Николе, Радовиш, Дебар, Берово, Валандово, Богданци, Кратово, Крушево и Демир Капија по 1.
Од вкупниот број на позитивни (292), регистрирани се 45 реинфекции.
Регистрирани сe 303 оздравени пациенти од: Скопје – 168, Куманово – 25, Битола – 15, Кавадарци – 14, Тетово – 13, Велес – 11, Прилеп – 8, Гостивар, Кичево и Крива Паланка – по 5, Струмица, Гевгелија и Дебар – по 4, Штип, Кочани и Сруга – по 3, Неготино, Свети Николе, Берово и Ресен – по 2, Охрид, Виница, Демир Хисар, Валандово и Богданци – по 1.
Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 2 починати лица од Крушево (85г) и Кавадарци (67г). Пријавените лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин,дополнително се пријавени 5 починати лица од: Скопје (2), Прилеп (1), Битола (1), и Дебар (1). Починатите лица се на возраст од 45г. до 85г. Лицата се починати во период од 24.02. до 07.03.2022. Од пријавените починати  лица, 4 се починати во болнички услови и  едно лице е починато во домашни услови. Сите починати лица (седум), се со регистрирани коморбидитети.
Направени се 2.410 тестови преку: ИЈЗ-293, ЦЈЗ Скопје-71, ЦЈЗ Битола-63, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово-3, ЦЈЗ Куманово-76, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–111, Жан Митрев (Филип Втори)-58, Авицена-68, Биотек-79, Систина-49, лабораторија Лаор-86, Синлаб-34, Ремедика-11, Плодност-16, Генеа-1, Никоб Лаб-148, ВФВ Медикал-55, Ели Медика-27, Ројал Медика–9, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–14, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-17, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.073.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 4 часа

Научници тврдат дека можат да го вратат изумрениот тасманиски тигар

Локални избори 2022пред 5 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Локални избори 2022пред 7 часа

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 8 часа

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Македонијапред 9 часа

Раководителите на институциите може да ја изгубат работата ако не штедат струја

Македонијапред 10 часа

Поскапува дизелот

Гостиварпред 11 часа

Се‘ е подготвено за прослава на големиот празник Преображение во Гостивар

Вестипред 11 часа

Јапонските власти ги поттикнуваат младите да пијат повеќе алкохол

Гостиварпред 12 часа

Несреќа во Гостивар, повредена малолетничка и 18 годишник

Вестипред 14 часа

Русија бележи пораст од 38 отсто на приходите од извозот на енергенси оваа година, се наведува во владин документ

Гостиварпред 14 часа

Апсење во Гостивар, пронајдени 34 пакувања хероин

Македонијапред 15 часа

Армијата одбележува 30 години постоење

Вестипред 16 часа

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Бизниспред 1 ден

Локални избори 2022пред 5 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 2 недели

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 4 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена