Поврзи се со нас

Македонија

Нови 300 случаи на ковид во изминати 24 часа

Објавено

на

  Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се регистрирани 300 нови случаи на КОВИД-19 од направени 2.493 тестови, како и 197 оздравени пациенти и едно починато лице, информира Министерството за здравство.

  Од новорегистрираните 300 случаи на КОВИД-19 од Скопје се 180, Битола 19, Охрид 16, Прилеп и Кавадарци по 13, Струмица 9, Куманово, Велес, Гостивар, Гевгелија и Ресен по 5, Кичево и Делчево по 4, Тетово и Струга по 3, Штип и Кочани по 2 и Неготино, Свети Николе, Дебар, Валандово, Богданци, Кратово и Крушево по 1. Од вкупниот број на позитивни 59 се реинфекции.

  Од оздравените 197 пациенти од Скопје се 129, Битола 16, Кавадарци 10, Прилеп и Куманово по 8, Гевгелија и Ресен по 4, Гостивар 3, Штип, Кочани, Дебар, Берово и Богданци по 2 и Велес, Охрид, Струмица, Кичево и Виница по 1.

  Починатото лице е од Битола на 71-годишна возраст. Тоа починало во болнички услови и кај него се регистрирани коморбидитети.

  Направени се 2.493 тестови и тоа преку ИЈЗ-171, ЦЈЗ Скопје-91, ЦЈЗ Битола-78, ЦЈЗ Прилеп-33, ЦЈЗ Тетово-19, ЦЈЗ Куманово-32, Институт за микробиологија–253, Жан Митрев (Филип Втори)-40, Авицена-54, Биотек-72, Систина-36, лабораторија Лаор-82, Синлаб-14, Ремедика-23, Плодност-20, Генеа-10, Никоб Лаб-216, ВФВ Медикал-44, Ели Медика Плус-24, Ројал Медика–4, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–8, Рамус-18 и ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) вкупно 1.134

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
  Скопје 143791, Активни 964
  Куманово 16563, Активни 38
  Битола 14845, Активни 180
  Прилеп 14012, Активни 102
  Тетово 13422, Активни 36
  Кавадарци 10521, Активни 90
  Велес 9688, Активни 35
  Гостивар 9538, Активни 16
  Охрид 8751, Активни 85
  Струмица 8007, Активни 24
  Штип 7974, Активни 15
  Кичево 5570, Активни 45
  Кочани 5056, Активни 20
  Струга 4698, Активни 17
  Гевгелија 4373, Активни 17
  Неготино 3659, Активни 10
  Ресен 2683, Активни 17
  Свети Николе 2616, Активни 3
  Радовиш 2516, Активни 12
  Крива Паланка 2407, Активни 4
  Делчево 1953, Активни 35
  Дебар 1671, Активни 10
  Берово 1638, Активни 2
  Валандово 1477, Активни 4
  Виница 1379, Активни 6
  Пробиштип 1263, Активни 3
  Богданци 1019, Активни 4
  Кратово 962, Активни 4
  Крушево 923, Активни 10
  Демир Хисар 826, Активни 1
  Македонски Брод 736, Активни 1
  Демир Капија 586, Активни 1
  Македонска Каменица 523, Активни 1
  Пехчево 485, Активни 0
  Дојран 343, Активни 1.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 46 минути

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 3 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 4 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 5 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 6 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 17 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 20 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 22 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 23 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 24 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 1 ден

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 1 ден

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 1 ден

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена