fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Нови 314 случаи на ковид, починати 27 лица

Објавено

на

Во последните 24 часа се направени 2.362 тестирања, а регистрирани се 314 нови случаи на Ковид 19 во: -Скопје 143 -Куманово 30 -Битола 18 -Велес 16 -Струмица 15 -Прилеп 14 -Штип и Охрид по 9 -Тетово и Ресен по 8 -Кочани и Гевгелија по 6 -Кавадарци и Виница по 5 -Гостивар и Кичево по 4 -Свети Николе и Струга по 3 -Берово и Пробиштип по 2 -Делчево, Богданци, Крушево и Демир Хисар по 1.

Пријавени се вкупно 27 починати лица: 8 од Скопје (51г, 68г, 70г, 72г, 72г, 79г, 81г и 88г), 5 од Битола (70г, 73г, 73г, 74г, 81г ), по 2 починати лица од Куманово (65г и 75г), Струмица (65г и 82г) и Крива Паланка (65г и 75г), по едно лице од Тетово (80г), Велес (74г), Кавадарци (64г), Струга (72г), Кочани (80г), Свети Николе (70г), Дебар (73г) и Демир Хисар (91г).

Регистрирани се 557 оздравени пациенти од: -Скопје 275 -Битола 52 -Куманово 49 -Велес 28 -Прилеп 25 -Тетово 21 -Гостивар и Кочани по 19 -Струмица 13 -Свети Николе 12 -Кичево 8 -Гевгелија и Валандово по 6 -Пробиштип 5 -Берово 4 -Богданци и Кратово по 3 -Македонски Брод 2 -Струга, Неготино, Ресен, Радовиш, Виница, Крушево и Демир Хисар по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 709.457 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 150.588, бројката на оздравени пациенти е 129.053, на починати е 4.677, а бројот на активни случаи изнесува 16.858.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!