Поврзи се со нас

Македонија

Нови 444 случаи на Ковид-19, 225 оздравени и осум починати

Објавено

на

Од направени 3.210 тестирања, регистрирани се 444 нови случаи на Ковид-19. Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа оздравеле 225 пациенти, а осум лица починале.

Новите случаи се регистрирани во Скопје – 187, Куманово – 37, Kрива Паланка – 22, Штип – 20, Велес и Кавадарци – 19, Битола –  17, Тетово и Кочани  – по 16, Прилеп –  15, Охрид, Струмица и Гевгелија – по девет, Неготино и Ресен – по седум, Берово –  пет, Свети Николе –  четири, Кичево, Радовиш и Пробиштип  – по три, Струга, Делчево, Валандово, Кратово, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица –  по два, Виница, Пехчево и Дојран – по еден.

Регистрирани сe 225 оздравени пациенти, од Скопје – 158, Куманово – 14, Битола – осум,  Велес  – седум, Гевгелија – шест, Кочани, Струмица, Свети Николе и Демир Хисар – по четири, Штип и Пробиштип  – по три, Кавадарци, Радовиш и Кичево – по два, Неготино, Кратово, Виница и Македонски Брод – по еден.

Починати се две лица од Скопје на 56 и на 46 годишна возраст  и по едно починато лице од Кавадарци на 74 години, Куманово (88 години), Кочани (84 години), Струмица (73 години), Прилеп (71 години) и Тетово (69 години). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.372.834 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 200.856, бројот на оздравени пациенти е 187.374, на починати е 7.087, а бројот на активни случаи изнесува 6.395.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 15 минути

ИНТЕРВЈУ со поетот Илкер Јусуф, по повод Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 46 минути

Приведени две жени во Гостивар, поради сомнение за повеќе сторени измами

Вестипред 50 минути

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Македонијапред 55 минути

Со одлука на НП „Шар Планина“ се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Вестипред 3 часа

Прележаните од ковид со зголемен ризик од болести на желудникот и цревата

Занимливостипред 15 часа

(ВИДЕО) Дали сте слушнале за „прстот на судбината“? Природен феномен кој сè што ќе допре го претвора во мраз – и го убива!

Вестипред 18 часа

Апарати во домот кои трошат најмногу струја кога се вклучени, а не ги користите

Вестипред 20 часа

Цените на гасот во Европа на најниско ниво во последните 18 месеци

Гостиварпред 21 час

Над 60 казнети за брзо возење во Гостивар при вчерашната акција

Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена