fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Нови 46 случаи – Коронавирусот и натаму зема замав меѓу населението во Гостивар

Објавено

на

Министерството за здраство доцна вечерва го објави извештајот за состојбата со коронавирусот во земјава, во кој се бележат рекордни бројки на новозаразени. Вкупно во Македонија потврдени се 1.321 нов случај на ковид од тестирани 3836 лица. Процентот на позитивни од тестирани е 34%.

Во регион на Скопје потврдени 584 новозаболени, Куманово-100, Тетово-80, Велес-64, Прилеп-57, Битола-50…И регионот на Гостивар е со висока дневна бројка од 46 нови случаи на ковид.

Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (65, 50, 65, 72, 76, 60 и 80г), двајца од Штип (64 и 50г ), еден од Прилеп (66г), еден од Тетово (71г), двајца пациенти од Струга (66 и 59г), еден од Велес (68г), двајца од Битола (55 и 57г), тројца пациенти од Охрид (77, 63 и 80г), еден од Кавадарци (71г), еден од Гостивар (73г), еден од Струмица (62г), еден пациент од Крива Паланка (57г), двајца од Радовиш (82 и 72г) и еден пациент од Делчево (71г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 433 оздравени пациенти од:
-Скопје 207
-Куманово 20
-Штип 13
-Прилеп 32
-Тетово 42
-Велес 11
-Битола 19
-Кавадарци 6
-Гостивар 7
-Гевгелија 13
-Струмица 10
-Крива Паланка. 3
-Радовиш 6
-Кочани 11
-Пробиштип 4
-Берово 5
-Виница 4
-Кратово 1
-Свети Николе 7
-Кичево 10
-Ресен 1
-Неготино 1
Досега во земјата се направени вкупно 279.770 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 42540, бројката на оздравени пациенти е 25353 на починати е 1212, а бројот на активни случаи изнесува 15975.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!