fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Нови 900 садници долж булеварите во Гостивар

Објавено

на

Екипи на Јавното претпријатие за паркинзи и зеленило во Гостивар деновиве работат на уредување на зелените површини и засадување на нови дрвца.

Денес ги затекнавме во населбата Малеарди, каде долж булеварот „Браќа Ѓиноски“, веќе се засадени 600 нови садници, а во тек е кастрење на останатите дрвја.

По продолжениот викенд, активностите за раззеленување ќе продолжат и по булеварот „Гоце Делчев“.

„До сега се засадени околу 600 садници, а од понеделник ќе продолжиме со уште 300 и тоа по булеварот „Гоце Делчев“ од домот на културата се‘ до автобуската станица. Подигнавме и две нови зелени површини, во населбата Малеарди и на ул „Мара Угринова“. Ги одржуваме и сите зелени површини во кругот на колективните згради“, рече Беким Челебиу, директор на ЈП за паркинзи и зеленило.

Претпријатието ги интензивираше работите на терен од септември. Претходно поради карантините и полицискиот час, активностите беа ставени во мирување. Каква ќе биде финансиската рамка на инвестициите во зеленилото, останува да се види до крајот на годината.

Од претпријатието за зеленило најавија дека во текот на следните денови ќе се спроведе и сечење на неколку постари дрвја во градскиот парк, за кои било оценето дека претставуваат ризик за минувачите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!