fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Нови детски катчиња низ Гостивар – родителите со апел да не се уништуваат

Објавено

на

Изминатиот период, гостиварската локална самоуправа обезбеди неколку нови детски катчиња за забава и рекреација на најмалите. Игралишта со лулашки, лизганици и други разни реквизити се поставени спроти зградата на судот, кај станбените блокови близу големиот пазар, во дворот на училиштето во село Дебреше и најновото, во населбата Малеарди.

Родителите се задоволни што имаат повеќе уредени места кадешто може да ги однесат децата да уживаат во своите игри. Она на што реагираат е несовесното однесување на поединци поради што и претходно на ваквите детски катчиња им беше краток векот.

„Треба што повеќе вакви места во градот. Децата има каде да одат и да се забавуваат. Сепак доаѓаат и многу поголеми деца, а лулашките не се за нив, не внимаваат и ги кршат, ги оштетуваат. Ова нека биде еден апел да не се прават такви работи. Што е убаво за градот, сите треба да го чуваме.“, велат родителите кои побараа општината да постави и клупи во склоп на игралиштата.

За уредување на детски игротеки на отворен простор, општина Гостивар има издвоено околу 2,3 милиони денари од буџетот.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!