Поврзи се со нас

Гостивар

Нови контроли на јавните превозници, во Гостивар 5 прекршоци

Објавено

на

Полициски службеници на СВР Тетово вчера (22 март), од 12 до 16 часот, на тетовско-гостиварското подрачје спровеле акциска контрола на возила кои вршат јавен превоз на патници и пред се на ученици.

„При контролата биле откриени и законски санкционирани 1 возило во Тетово без потребните документи и 5 возачи на гостиварско подрачје, по 1 без лекарско уверение, со несоодветна категорија и кој зборувал на мобилен телефон, како и 2 со истечена возачка дозвола. На сите возачи-прекршители изготвени им се соодветни поднесоци и ќе се соочат со предвидените парични глоби и други мерки.“, информира СВР.

Вчера, исто така, во рамките на засилените контролни активности, реализирани во Тетово, биле санкционирани и подигнати од „пајак-службата“ 10 непрописно, односно погрешно паркирани возила, 3 возачи-почетници кои не се придржувале на законските ограничкувања за оваа категорија учесници во сообраќајот и 2 возачи без положен возачки испит и валидна дозвола за тоа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 10 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 11 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 14 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 15 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 15 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 19 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 20 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 22 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 22 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 2 дена

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 2 дена

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 7 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 3 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 3 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Kontrolle të reja të transpotuesve publik, në Gostivar 5 kundërvajtje

Објавено

на

Zyrtarët policorë të SPB-së Tetovë dje (22 mars), nga ora 12 deri në ora 16, në zonën Tetovë-Gostivar kanë kryer aksion kontroll të automjeteve që kryejnë transport publik të udhëtarëve dhe para së gjithash të nxënësve.

Gjatë kontrollit, në Tetovë është zbuluar dhe sanksionuar ligjërisht 1 automjet pa dokumentet e nevojshme dhe 5 vozitës në zonën e Gostivarit, 1 pa vërtetim mjekësor, me kategori të papërshtatshme dhe që kanë folur në celular, si dhe 2 me një patentë shoferi të skaduar. Për të gjithë drejtuesit e mjeteve kundërvajtës janë përgatitur parashtresat adekuate dhe do të përballen me gjobat e parapara dhe masat tjera”, bëjnë të ditur SPB.

Dje po ashtu në kuadër të aktiviteteve kontrolluese të intensifikuara të realizuara në Tetovë janë sanksionuar dhe kapur nga “shërbimit të merimangës” 10 automjete të parkuara në mënyrë të paligjshme, gjegjësisht të parkuara gabimisht, 3 vozitës fillestarë të cilët nuk respektojnë kufizimet ligjore për këtë kategori të pjesëmarrësve në komunikacion dhe 2 drejtues mjetesh pa kaluar testin e lejes dhe patentë të vlefshme për të.

Популарно изминативе 100 дена