fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Нови работни места во малите фирми преку кредити од државата

Објавено

на

Агенцијата за вработување на Македонија објави јавен оглас наменет за отворање на нови работни места во мали и мирко претпријатија, кои сакаат да го прошират и развијат бизнисот. Фирмите можат да добијат поволен кредит од 3.000 евра по едно новоотворено работно место, до максимален износ од 9.000 евра за вработување на три невработени лица. Доколку работодавачот отвори работни места за млади лица до 29 годишна возраст, тогаш кредитот ќе изнесува 4.000 евра по едно новоотворено работно место, до 12.000 евра за вработување на три невработени млади лица.

За користење на овие средства може да се пријават микро и мали претпријатија кои се регистрирани најмалку една година, со најмалку едно вработено лице. Рок на враќање на средствата е три години со вклучен грејс период од 1 година, а каматната стапка е од 1% на годишно ниво.

Детални информации за мерката можат да се добијат во работните клубови на Центрите за вработување на Република Македонија.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!