Поврзи се со нас

Гостивар

Нови случаи на корона во Маврово-Ростуше, се апелира строго да се почитуваат мерките

Објавено

на

Изминатите денови регистрирани се неколку нови случаи на коронавирус на подрачјето на Општина Маврово и Ростуше. Состојбата се разгледуваше на состанок на Кризниот штаб.

„Од добиените резултати од направените тестирања, имаме четири наши сограѓани позитивни на корона вирусот. Три  пациенти моментално се наоѓаат дома во самоизолација и се во добра здраствена состојба со полесни симптоми, додека еден пациент се наоѓа на Инфективното одделение во Гостивар. Од други двајца наши сограѓани се чекаат резултати од направени Ковид -19 тестови. Кризниот штаб е во постојан контакт со четирите наши сограѓани, и за наша среќа се во добра здраствена состојба. Исто така сме во постојана комуникација со епидемиолозите од Општата болница во Гостивар, од каде добиваме информации за здраствената состојба на нашите сограѓани како и добиваме информации и совети како да постапуваме за превентивно делување со лицата кои биле во непосреден контакт со инфицираните наши сограѓани.“, соопштија од Кризниот штаб. 

Од таму апелираат до граѓаните строго да се придржуваат кон препораките дадени од страна на Министерството за Здраство, лицата кои имаат решенија за самоизолација строго да се придржуваат кон наредбата и во никој случај да не излегуваат од дома, задолжително да се носат заштитни маски, рацете да се мијат почесто, да се избегнува одење по гости и собирање во групи, да се држи растојание од 2 метри, да се избегнува патување во другите градови.
„Во случај да се појават симптоми на висока температура, губење на осет за вкус и мирис, тешко дишење итн, граѓаните да се јават на телефонските броеви од Здраствениот Дом во Ростуше (042 478 066 и 070 229 916) и да се постапува по дадените инструкции од нашите доктори.
Да се придржуваме кон мерките, само така ќе покажеме дека си ја сакаме својата фамилија, своите комшии, своето село, својата општина. Да бидиме одговорни и да го сочуваме јавното здравје за сите нас.“, повикаа надлежните.

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 2 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец пријавил уцена со фотографија на малолетната ќерка на социјални мрежи

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена