Поврзи се со нас

Вести

Нови случаи во Србија: Основка со нож повредила соученичка, 14-годишно девојче се заканувало на други деца

Објавено

на

Тринаесет годишна ученичка од Основното училиште „Втори Октомври“ во Зрењанин со нож нападнала соученичка во одделението и и’ нанела повреди во пределот на грбот, додека во Нови Сад е уапсено 14 годишно девојче поради закани на соученици и недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и експлозивни материјали, јави дописникот на МИА од Белград.

Нападот во Зрењанин е регистриран утринава во 9 часот и 30 минути во женскиот тоалет во училиштето.

Повреденото девојче е префрлено во Ургетниот центар во Зрењанин и е згрижено од лекарите.

Според директорот на училиштето, Игор Китареску, се работи за површинска рана на грбот и девојчето по хируршката интервенција е пуштена на домашно лекување.

Полициски припадници во Нови Сад денес уапсија 14 годишно девојче од околината на градот, поради сомнение дека сторила кривични дела загрозување на безбедноста, предизвикување паника и неред и недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и експлозивни материјали.

Се сомнева дека девојчето на социјалните мрежи им се заканувала на учениците во одделението и му давала поддршка на осомничениот за убиството во белградското основно училиште „Владислав Рибникар“, соопшти порталот нова.рс.

Полицијата во нејзината соба пронашла куршум од непознат калибар.

Малолетничката со кривична пријава е донесена кај надлежниот судија на Вишиот суд во Нови Сад, кој по сослушувањето и одреди мерка притвор до 30 дена.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена