Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 30/04/2019 | 13:28

Нови цени на горивата, повисоки за половина и за еден денар

Малопродажните цени на горивата се зголемуваат во просек за 1,12%, одлучи Регулаторната комисија.

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 поскапува половина денар и новата цена изнесува 72,00 ден/лит. ЕУРОСУПЕР БС-98 и дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) поскапуваат за 1,00 ден/лит, па малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 74,00 ден/лит, додека ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се продава по 63,50 ден/лит.

За еден денар поскапува и Екстра лесното масло за домаќинство и неговата нова цена е 52 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,078 ден/кг во однос на цената утврдена со Одлуката од 15.04.2019 година и со тоа цената на мазутот М-1 НС изнесува 34,377 ден/кг.

Напишете коментар