fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Нови врнежи од снег-возете внимателно!

Објавено

на

По неколкудневното затоплување и стабилно време, нови снежни го зафатија западниот дел на Македонија. Веќе е формирана нова снежна покривка, а според најавите на синоптичарите, снегот ќе продолжи да паѓа во текот на денот и утре.

Сообраќајот на патиштата се одвива во зимски услови, по влажни коловози каде има остатоци од снег. Од Автомото сојузот на Македонија информираат дека на планинскиот превој Стража и на патниот правец, крак Маврово-Дебар е воведена забрана за сообраќај за тешки товарни возила. На овие патни правци можна е и појава на помали одрони.

АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Од 15-ти ноември на сила стапи законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска трае до 15-ти март.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!