Поврзи се со нас

Гостивар

Новинарот Кипроски од Гостивар доби признание од „Битолски весник“

Објавено

на

Доајенот на македонското новинарство Киро Кипроски се закити со уште една награда за својата посветеност и професионалност во работата. „Битолски весник“ му додели признание како долгогодишен соработник и дописник, кое му беше врачено на манифестацијата „Избираме најуспешен битолчанец“ од страна на претседателот на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Младен Чадиковски).

„На колегите на „Битолски весник“ им ја изразувам мојата благодарност, на овој начин први ми го честитаат големиот јубилеј 55 години од новинарското творештво што го прославувам за некој месец.“, подвлече Кипроски.

Во својата богата и плодна новинарска кариера, која ја започнал уште како средношколец и како студент Кипроски бил дел од многу пишани и електронски медиуми: „Млад борец“ , „Студентски збор“,„Нова Македонија“, „Танјуг“, „МИА“, „Макфакс”, Радио Скопје, Радио Дојче веле, Радио Берлин, „Утрински весник“ и др. Од 1974 година до неговото пензионирање во 2013 година беше вработен во Радио Гостивар како новинар-уредник на емисиите на македонски јазик во Радио Гостивар. Од 1993 до 1998 година бил член на Претседателството на Здружението на новинарите на Македонија.

Автор е на 15-тина книги, монографии. Добитник е на 18 Ноемвриска награда, највисоко признание на Општина Гостивар, како и на орден „Претеча“ за афирмација на Бигорскиот манастир.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 21 минута

Гостивар-Напади и закани во двор, на автобуска станица…

Македонијапред 50 минути

Лани изградени 4 894 објекти, најмногу во Скопскиот и во Полошкиот регион

Македонијапред 1 час

Поглаварот на ИВЗ, Шаќир Фетаи упати честитка по повод Курбан Бајрам

Гостиварпред 2 часа

Приведен гостиварец заради „тешка кражба“ од куќа во изградба

Спортпред 6 часа

ЕВРО2024: Пивски рестрикции на дуелот меѓу Англија и Србија

Здравје и убавинапред 7 часа

Маска за регенерирање на косата која можете сами да си ја направите

Спортпред 22 часа

Почнува Европското фудбалско првенство ЕУРО 2024 – отвораат Германија и Шкотска

Гостиварпред 1 ден

Мајка пријавила физички напад со солзавец врз нејзиниот малолетен син во Гостивар

Вестипред 1 ден

Путин: Прекин на огнот и мировни преговори веднаш штом Украина ги повлече војниците и прекине кандидатурата за НАТО

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена