fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Новиот министер за здравство Беким Сали прими трета доза Фајзер

Објавено

на

  Министерот за здравство Беким Сали денеска се вакцинираше со трета доза вакцина на „Фајзер“ против коронавирус на вакциналниот пункт на Економскиот факултет во Скопје, во рамки на заедничката акција со студентите на Медицински, Стоматолошки и Фармацевтски факултет. Тој упати порака дека вакцинацијата е најдобриот начин за заштита на здравјето на населението.

  – Денеска ја примив третата доза на „Фајзер“ и одлично се чувствувам. За сите граѓани, кои имаат недоумица околу вакцинацијата, сакаме да упатиме порака од ова академско место заедно со ректорот Јанкуловски и професорката Грозданова дека вакцинацијата е сигурна и безбедна и оти е најдобар начин за заштита од коронавирусот. И во минатото и во иднина, здравствените политики за заштита на населението, ќе бидат насочени кон промоција на вакцинирањето. Сакам да апелирам дека во нашата држава граѓаните имаат потреба од дополнителна акција, односно стимулирање на вакцинирањето затоа што не можеме да кажеме дека сме задоволни од сегашниот процент на вакцинирани за да пристапиме кон либерализација на заштитните мерки а од Ковид-19, истакна министерот за здравство Сали.

  Прашан како ќе ја врати довербата кај граѓаните во вакцините, кога меѓу починатите има и вакцинирани и оти кај нас не се одвојуваат пациентите починати од Ковид-19 и оние со Ковид-19, министерот рече методологијата кај нас за разлика од околните држави има поинаков пристап и не треба да не збунува зошто кај нас има над 8 000 починати од Ковид-19, а во другите држави се помалку.

  – Морам да напоменам дека во интерес на транспарентноста, уште од смиот почеток нашите институции сакаа да прикажат колку се починати од последици од Ковид-19. Факт е дека Ковидот самиот по себе е комплициран и е мултиоргански фактор за отежнување на состојбата на еден пациент, а нормално, може да биде и причините за смрт, рече Сали.

  Ректорот на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ (УКИМ) проф. д-р Никола Јанкуловски, изјави дека еден од заклучоците на седницата на Ректорската управа од 23 август 2021 година бил да се оформи овој вакцинален пункт во просториите на Економскиот факултет во Скопје којшто е членка на УКИМ во Скопје.

  – Ние побаравме од Министерството за здравство да ни овозможи пристап до вакцините и од средината на септември започна овој вакцинален пункт да работи со тоа што работното време е од 8 до 14 часот секој работен ден. Овој вакцинален пункт е направен со цел да се омасовува и да се зголемува бројот на членовите од академската заедница, пред сè студентите, но и професорите и академскиот кадар на Универзитетот да имаат подобар, побрз пристап до вакцините и досега од прилика се дадени без малку околу 500 вакцини, така што еве и јас апелирам со оглед на тоа што овој вакцинален пункт е обучен, опремен е со двајца доктори, две медицински сестри од Поликлиниката при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, тука овие наши ресурси коишто беа основа и стожер да се оформи овој пункт треба да биде искористен максимално од академската заедница, но сигурно нема да вратиме некој ако дојде, изјави ректорот.

  Студентот Дамјан Георгиевски рече дека иницијативата за денешната вакцинација произлегува од факултетите, бидејќи сите сакаат да се врати настава со физичко присуство, поради тоа што онлајн наставата не даде некои резултати.

  – Меѓутоа, за да го направиме тоа ќе мораме во што поголем број да се вакцинираме и затоа пунктот е отворен од денеска секој работен ден, кој сака може да дојде од студентите и да се вакцинира. Пунктот е отворен на УКИМ и би сакал да се заблагодарам исто така и на нашите факултети коишто не поддржуваат во ова, но и на Министерството за здравство, изјави Георгиевски.

  Студентката Ивана Баловска рече дека на Медицинскиот факултет голем дел од студентите се вакцинирани и тие имаат практична настава со физичко присуство кое, како што рече, е есенцијално во образовниот процес на идните млади доктори.

  – Сакам да пратам порака до сите млади да се мотивираат да се вакцинираат бидејќи изборот е индивидуален, но научните сознанија и докази кажуваат дека се спречуваат тешки компликации којашто не се бира возраст на оваа инфекција и можат да завршат фатално, да останат во добро здравје и да се чуваат, вели Баловска.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 37 минути

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 2 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 3 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 4 часа

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 5 часа

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Македонијапред 21 час

  И годинава ќе има ваучери за одмор за вработени со ниски примања

  Вестипред 23 часа

  Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

  Гостиварпред 23 часа

  Монаси од Света Гора во прва официјална посета на Бигорски манастир

  Македонијапред 1 ден

  Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и недела

  Спортпред 1 ден

  КК Гостивар мора да го победи ТФТ во Скопје за пласман во Плеј-оф

  Рецептипред 1 ден

  Пилешко со зелка и тиквици-вкусно, хранливо и соодветно за кето диета

  Гостиварпред 1 ден

  Сончево и топло, попладне ќе има пороен дожд и грмежи

  Животпред 2 дена

  ИНТЕРВЈУ со Д-р Виолета Зафировска Николовска, специјалист по семејна медицина

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 7 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 6 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 2 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Спортпред 7 дена

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 4 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена