Поврзи се со нас

Гостивар

Новогодишни пакетчиња за лица и деца со посебни потреби од Општина Гостивар

Објавено

на

Во пресрет на Новата Година, претставници од Општина Гостивар беа во посета на Здруженија на лица со посебни потреби, Дневниот центар, специјалните паралелки и деца Роми и им поделија новогодишни пакетчиња.

Од општината велат дека ова е симболичен начин да се испрати порака дека овие луѓе не се заборавени и ја имаат поддршката на локалната самоуправа.

„Секогаш пред Нова Година ги посетуваме и им подаруваме пакетчиња, ова е симболичен празничен гест. Ние сме секогаш отворени да  помогнеме, да придонесеме да им се олесни секојдевието и имаме многу добра соработка“, рече  Афердита Мислими Хамза, од Општина Гостивар

Од Здруженијата изразија благодарност за гестот и надеж дека соработката со општината ќе продолжи и во иднина.

„Благодариме на градоначалникот и на општината, кои до сега секогаш покажале дека се тука за нас, ги слушаат нашите потреби и ни излегуваат во пресрет“, рекоа Оливер Трпески од Здружението на слепи лица „Реалност“ и Билјана Среткоска, секретар на Здружението на глуви лица „Тишина“.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 7 секунди

Православен празник во спомен на Светиот апостол Матеј

Занимливостипред 12 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 15 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 16 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 17 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 18 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 20 часа

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 21 час

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 22 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Pako për Vitin e Ri për persona dhe fëmijë me nevoja të veçanta nga Komuna e Gostivarit

Објавено

на

Në prag të Vitit të Ri, përfaqësues të Komunës së Gostivarit vizituan Shoqatat e Personave me Aftësi të Kufizuara, Qendrën Ditore, klasat speciale dhe fëmijët romë dhe shpërndanë pako për Vitin e Ri.

Bashkia thotë se kjo është një mënyrë simbolike për të dërguar mesazhin që këta njerëz të mos harrohen dhe të kenë mbështetjen e pushtetit vendor.

“Ne gjithmonë i vizitojmë para Vitit të Ri dhe u bëjmë dhurata, ky është një gjest simbolik i festës. Ne jemi gjithmonë të hapur për të ndihmuar, për të kontribuar për të lehtësuar jetën e tyre të përditshme dhe kemi një bashkëpunim shumë të mirë”, tha Afërdita Mislimi Hamza, nga Komuna e Gostivarit.

Shoqatat shprehën mirënjohje për gjestin dhe shpresojnë se bashkëpunimi me komunën do të vazhdojë edhe në të ardhmen.

“Falënderojmë kryetarin dhe komunën, të cilët gjithmonë kanë treguar se janë këtu për ne, dëgjojnë nevojat tona dhe plotësojnë nevojat tona”, kanë thënë Oliver Trpeski nga Shoqata e të Verbërve “Reality” dhe Biljana Sretkoska, sekretare e shoqatës të personave të shurdhër “Heshtja”.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена