Поврзи се со нас

Гостивар

Новогодишни пакетчиња за ученици од здружението „Топла рака“ Гостивар

Објавено

на

Хуманитарното здружение „Топла рака“ во пресрет на Новата година ги израдува учениците од ОУ „Исмаил Ќемали“ во Гостивар. Здружението подари 80-тина новогодишни пакетчиња, наменети за специјалните паралелки и за останатите ученици.

„Бидејќи сè уште сме во пандемија и секогаш давеме приоритет на здравјето на децата, подароците ги доставуваме само до холот, а распределбата потоа ќе ја вршат наставниците. Овие пакетчиња се обезбедени со помош на донатори на кои им изразуваме благодарност“, рече Мимоза Лумани, претседател на Здружението.

Директорката на училиштето, Шпреса Усеини рече дека здружението „Топла рака“ отсекогаш покажувало посебна грижа за учениците, а особено за децата со посебни потреби, за што изрази благодарност од името на сите вработени.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Занимливостипред 26 минути

Кога биле откриени витамините и како ги добиле називите Ц, Д, Б…

Гостиварпред 2 часа

Работната недела почнува со стабилно време, ќе заврши со дожд и снег

Гостиварпред 14 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 18 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 20 часа

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 23 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 24 часа

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 1 ден

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Paqeta të Vitin të Ri për nxënësit nga shoqata “Dora e ngrohtë” Gostivar

Објавено

на

Shoqata humanitare “Dora e ngrohtë” në prag të Vitit të Ri gëzon nxënësit e shkollës fillore “Ismail Qemali” në Gostivar. Shoqata ka dhuruar rreth 80 pako për Vitin e Ri, të dedikuara për paralelet e veçanta dhe nxënës të tjerë.

“Duke qenë se jemi ende në pandemi dhe gjithmonë i japim prioritet shëndetit të fëmijëve, dhuratat i dërgojmë vetëm në sallë dhe më pas shpërndarja do të bëhet nga mësuesit. Këto pako ofrohen me ndihmën e donatorëve të cilëve u shprehim mirënjohjen tonë”, tha Mimoza Lumani, kryetare e Shoqatës.

Drejtoresha e shkollës, Shpresa Useini, tha se shoqata “Dora e ngrohtë” gjithmonë ka treguar kujdes të veçantë për nxënësit, e veçanërisht për fëmijët me nevoja të veçanta, për çka ka shprehur mirënjohjen në emër të të gjithë punonjësve.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена