Поврзи се со нас

Интервју

Новогодишно интервју со познатиот физиотерапевт Илија Жежов

Во пресрет на Новата година, а во насока на претставување на една интересна и амбициозна приказна на млад човек максимално вложен во својата професија, Gostivarpress.mk направи новогодишно интервју со Илија Жежов, дипломиран стручен физиотерапевт со долгогодишно искуство, кој има свој Центар за масажа и физиотерапија во Гостивар.

Објавено

на

„Имав успешна 2022-ра година, останувам посветен на работата и мотивирање на луѓето“

Ги трошиме последните денови од 2022-ра година, каква беше таа за вас на професионален и на личен план и по што најмногу ќе ја паметите?

Жежов: Искрено 2022 година ќе ја паметам по доста телевизиски гостувања, многу сум среќен што медиумите и вие електронските портали ја цените мојата работа па секогаш имате почит кон тоа да напишете и објавите моја статија со која ги информираме граѓаните за некоја здравствена тема од областа на медицината.

Исто така би кажал дека 2022 година ми донесе еден доста успешен проект во Србија, Белград каде имам чест како обучувач на 12 члена група физиотерапевти да им држам професионална обука од областа на физикалната терапија, тука ќе ги споменам и доста успешните рехабилитации кај пациентите со мозочни удари и други здравствени проблеми поврзани со мускулоскелетната состојба, доста патувања надвор од државата како на приватен така и на професионален план во врска и ангажмани со мојата работа.

Кои се најчестите проблеми со кои се соочуваат вашите пациенти, која е симптоматологијата?

Жежов: Постојат низа на здравствени проблеми. Би кажал дека има доста заболувања.

Чести проблеми со кој се соочувам во секојдневните работни задачи ми се спондилоза, дископатија, дискус-хернија, повреди на рамо, мозочни удари, ишијас, фрактури на колк, колено и рака и мускулни болки како појава на резултат од слаба физичка активност или долго седење пред компјутер.

Колку и како современиот начин на живеење, долго седење пред компјутер, мобилни телефони и слично од една страна и малку движење и физичка активност од друга страна, влијае врз мускулатурата и здравствената состојба на луѓето?

Жежов: По утринските емисии на ТВ често сугерирам луѓето да најдат време за себе, време за здравје. Пешачење, фитнес, одредени вежби за раздвижување на телото но и често да посетуваат физиотерапевт.

Долгото седење пред работните бироа може да предизвика низа на здравствени проблеми, а една од нив би ја споменал СКОЛИОЗАТА искривување на ‘рбетниот столб или спондилоза која може да прогресира со лесни, но и потешки симптоми. Доколку вашата работа е повеќе од 8 часа, добро е на половина час да станувате, попладне или наутро да бидете физички активни барем 3 пати неделно. Кај возрасните лица често пешачење и работа со вежби препорачани од физиотерапевт.

Масажата, да масажата е еден од најстарите методи на лекување и ослободување од болки, напнатост и овозможува доста добра релаксација на телото и опуштање на стресот и нервниот систем но исто така и за лекување на доста посериозни заболувања. Добро е и нормално е луѓето често да посетуваат физиотерапевт, консултација и да се информираат стручно и професионално за себе и својата здравствена состојба.

Пандемијата, карантините беа дополнителен удар врз здравјето. Какви последици имаат граѓаните од тој период на ограничено движење?

Жежов: Да, тоа беше доста лош период за сите нас. Ковидот ни одзеде доста драги луѓе, согледано од медициски аспект и работа со луѓе би кажал дека доста луѓе имаат се‘ уште симптоми на страв, депресија и доста демотивација за многу случувања на работите во секојдневниот живот кај луѓето. Во тој период стравот и стресот си предизвика и низа на други здравствени проблеми со што доста пациенти се соочуваат и ден денес но истите бараат и помош од нас здравствените лица.

Што се најважните работи за вас при пружање третман за да биде успешен и да даде резултати и какви се‘ техники користите?

Жежов: Најважните работи кај еден лекар или физиотерапевт треба да бидат пред се искреноста, почитувањето на пациентот, добрата комуникација на релација пациент-физиотерапевт. Само ако сте искрени, чесни и одговорни кон пациентот можете да уживате голема доверба. Мора да сте професионалец, да ја сакате работата за да ја имплментирате со многу љубов, а тогаш резултатите сами по себе ќе си дојдат.

Од техники во физиотерапијата најчесто се користи електротерапија, масажа, кинезитерапија и киропрактика. Вакавата методологија ни дава доста одчични резултати на лекување кај пациентите. Терапијата мора да се спроведе стручно и одговорно како од физиотерапевтот така и од страна на пациентот да има трпение во одвивањето на работите бидејќи нема проблем што може да се реши преку ноќ. Нешто што се појавило како проблем од месец дена ќе оди побрзо со лекување. Доколку проблемот е подолго време навистина е потребно доста оптимизам, работа, трпение и одговорност кон сопственото здравје. Резултатите од лекувањето ќе ги има секако.

Кои се вашите идни планови и какви желби имате за 2023-та година?

Жежов: Желби имам доста се надевам барем на неколку од нив дека 2022 што не ми ги оствари, 2023 ќе ми ги надокнади. Пред се многу здравје да имаме сите, се‘ друго само по себе ќе си дојде.

Во однос на планови, секако останувам доста посветен на работата, ангажманите со колегите и секако да посветем повеќе време на фитнес и да бидам мотивација на луѓето повеќе да вежбаат, да бидат одговорни и да внимаваат на себе и своето здравје, бидејќи здравјето е најголемото богатство за еден човек.

Останете во добро здравје, бидете активни и имајте среќна нова 2023 година. Со посебна почит, Ваш физиотерапевт Илија Жежов. Центар за масажа и физиотерапија ФИЗИОТЕРАПЕВТ-ЗДРАВЈЕ Гостивар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 35 минути

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Гостиварпред 1 час

Приведен крадец од Гостивар, одземената „априлија“ вратена на сопственикот

Македонијапред 2 часа

Аплицирање за субвенции за струја до крај на февруари

Гостиварпред 3 часа

Судењето за „Ласкарци“ одложено, вештото лице не дојде на рочиште

Гостиварпред 3 часа

Учениците и наставникот го напуштиле подрачјето погодено од земјотресот и се на пат кон Анкара

Вестипред 4 часа

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 5 часа

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 5 часа

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 16 часа

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Гостиварпред 17 часа

Трагедија Турција-Учениците и менторот се упатуваат на безбедно, па се враќаат дома

Гостиварпред 20 часа

Млади од Гостивар чекаат на евакуација од Турција

Вестипред 21 час

Русија испрати тимови за спасување да помогнат во Турција и Сирија

Гостиварпред 21 час

Во Гостивар приведени 38 годишен маж и 29 годишна жена

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 2 недели

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена