fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

НП Маврово: Одржана работилница на тема „Изработка на 10 годишна програма за зголемување на популацијата на дивокоза“

Објавено

на

  Во наредниот период ќе отпочне изработката на 10 годишна програма за зголемување на популацијата на дивокозата на територијата на Националниот парк „Маврово“. Со таа цел денес во НП се одржа координативна работилница на која присуствуваа дел од вработените и директорот на Ј.У.Н.П. Маврово Самир Ајдини, Диме Мелоски како претставник на МЕД и Костадин Велчев, експерт за дивокоза од Република Бугарија.

  Програмата е последна активност која произлегува од проектот “Конзервациски акционен план за заштита на Балканскиот Рис во НП Маврово“ кој заеднички го реализираат Националниот парк Маврово и Македонското Еколошко Друштво.

  Сите вклучени страни се обврзаа да учествуваат во поддршка и имплементирање на 10 годишната програма.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!