Поврзи се со нас

Македонија

Обдукциите се завршени, жртвите во пожарот во Тетово идентификувани – 2 лица не биле пациенти

Објавено

на

Дејствијата кои ги преземаат петмината обвинители за утврдување на причината за настанување на пожарот во модуларната ковид болница во Тетово во кој животот го загубија 14 лица, во континуитет продолжуваат, соопшти јавното обвинителство денес. „Од доставените извештаи за обдукциите од Институтот за судска медицина се утврдува дека од починатите, осум жртви се жени и шест мажи, на возраст од 29 до 78 години. Од нив 12 лица биле хоспитализирани како пациенти во ковид болницата. Од починатите, две лица и тоа сопруга на пациент и ќерка на пациентка се надворешни лица кои не биле хоспитализирани. Причината за нивното присуство во моментот на несреќата, односно дали биле подолго време присутни во болницата или влегле внатре по опожарувањето за да ги извлечат своите роднини се истражува. По налог на обвинителството извршена е обдукција и на почината пациентка, која настрадала од COVID-19 и за чиј живот се борел медицинскиот персонал непосредно пред избувнувањето на пожарот. Телото на веќе починатата пациентка било изнесено во моментот на избувнување на пожарот. Обдукцијата по барање на обвинителството беше извршена за точно утврдување на причините за смртта, при што се констатира дека  настанатата смрт не е последица од пожарот.“, стои во соопштението.

Обвинителството обезбедило видео-снимки од ЈЗУ Клиничка болница во Тетово, од и околу болницата, околните деловни објекти, станбени згради, куќи, како и обезбедување на целокупниот видео-материјал објавен, како од индивидуални поединци, така и од социјалните мрежи. Снимките се вештачат по издадени наредби од обвинителството и се очекува извештаите од нивната анализа да помогнат во расчистување на настанот. Донесена е наредба за ангажирање на вешто лице од областа на електротехниката, кој било присутен и на самото место во опожарениот објект и чија експертиза ќе одговори на прашањата за причинско-последичната врска за настанување на пожарот.

Сослушани се дел од сведоците од местото на настанот, дел од лекарскиот персонал кои бил присутен во болница ноќта кога е избувнал пожарот. Во меѓувреме, сослушани се и се сослушуваат и останатите лица кои можат да дадат потребни известувања во врска со настанатиот пожар.

Обвинителтвото издаде наредба на СВР-Тетово за одземање на целокупната документација во врска со изградбата на модуларната болница, од самата болница, а исто така и од правното лице – изведувачот на изградбата.

Основното јавно обвинителство во Тетово, во соработка со Основното јавно обвинителство во Скопје, презема неопходни мерки и активности за проверка на евентуални пропусти од страна на одговорните лица во однос на почитување на прописите заштита при работа, а меѓу другото, и на прописите од областа на противпожарната заштита.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 21 минута

Православен празник во спомен на Светиот апостол Матеј

Занимливостипред 12 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 15 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 16 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 17 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 19 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 20 часа

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 21 час

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 22 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Autopsitë janë mbaruar, viktimat në zjarrin në Tetovë të indentifikuar – 2 persona nuk kanë qenë pacientë

Објавено

на

Veprimet që i ndërmarrin pesë prokurorët për verifikimin e arsyes për shfaqjen e zjarrit në kovid spitalin modular në Tetovë në të cilin jetën e humbën 14 persona, në kontinuitet vazhdojnë, njoftoi sot prokuroria publike. “Nga raportet e dorëzuara për autopsitë nga Instituti i mjekësisë gjyqësore verifikohet se nga të vdekurit, tetë viktima janë gra kurse gjashtë burra, në moshë prej 29 deri 78 vjet. Prej tyre 12 persona kanë qenë të hospitalizuar si pacientë në kovid spitalin. Nga të vdekur, dy persona edhe atë bashkëshorte e një pacienti dhe vajza e një pacienteje janë persona të jashtëm të cilët nuk kanë qenë të hospitalizuar. Shkaku i prezencës së tyre në momentin e fatkeqësisë, gjegjësisht kanë qenë prezentë kohë më të gjatë në spital ose kanë hyrë në momentin e fillimit të zjarrit për t’i nxjerrë të afërmit e tyre është duke u hetuar. Me vendim të prokurorisë është kryer autopsi edhe të pacientes së vdekur, që ka pësuar nga COVID-19 dhe për jetën e së cilës ka luftuar personeli mjekësor para shfaqjes së zjarrit. Trupi i pacientes që tashmë kishte ndërruar jetë ka qenë i nxjerrur në momentin e paraqitjes së zjarrit. Autopsia me kërkesë të prokurorisë ka qenë e kryer për verifikim të saktë të arsyeve të vdekjes, pas çka është konstatuar se vdekja nuk është pasojë e zjarrit.”, qëndron në njoftimin.

Prokuroria ka siguruar video inçizime nga ISHP Spitali klinik Tetovë, nga dhe rreth spitalit, objektet e biznesit në afërsi, ndërtesat e banimit, shtëpitë, si dhe sigurimi i video-materialit të plotë i publikuar, si nga individë, ashtu edhe nga rrjetet sociale. Inçizimet janë nën ekspertizë pas urdhërave të dhëna nga prokuroria dhe pritet raportet nga analizat r tyre të ndihmojnë në pastrimin e ngjarjes. Është sjellë urdhër për angazhimin e personit profesional nga zona e elektroteknikës, që ka qenë prezentë edhe në vet vendin në objektin e kapluar nga zjarri dhe ekspertiza r të cilit do tu përgjigjet pyetjeve për lidhjen shkak-pasojë për shpërthimin e zjarrit.

Janë dëgjuar një pjesë e dëshmitarëve nga vendi i ngjarjes, një pjesë e personelit që kanë qenë prezentë në spital natën kur k shpërthyer zjarri. Në ndërkohë, janë dëgjuar dhe do të dëgjohen edhe personat e tjerë që mund të japin lajmërime të nevojshme në lidhje me zjarrin e shfaqur.

Prokuroria dhe urdhër për SPB -Tetovë për marrjen e dokumentacionit të plotë në lidhje me ndërtimin e spitalit modular, nga vet spitali, kurse gjithashtu edhe nga personi juridik – ekzekutuesi i ndërtimit.

Prokuroria themelore publike në Tetovë, në bashkëpunim me Prokurorinë themelore publike në Shkup, ndërmerr masa të nevojshme dhe aktivitete për kontrollë të lëshimeve eventuale nga ana e personave përgjegjës në lidhje me respektimin e rregulloreve të mbrojtjes gjatë punës, mes të tjerash, edhe të rregulloreve nga ana e mbrojtjes kundër zjarrit.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена