Поврзи се со нас

Македонија

Обдукциите се завршени, жртвите во пожарот во Тетово идентификувани – 2 лица не биле пациенти

Објавено

на

Дејствијата кои ги преземаат петмината обвинители за утврдување на причината за настанување на пожарот во модуларната ковид болница во Тетово во кој животот го загубија 14 лица, во континуитет продолжуваат, соопшти јавното обвинителство денес. „Од доставените извештаи за обдукциите од Институтот за судска медицина се утврдува дека од починатите, осум жртви се жени и шест мажи, на возраст од 29 до 78 години. Од нив 12 лица биле хоспитализирани како пациенти во ковид болницата. Од починатите, две лица и тоа сопруга на пациент и ќерка на пациентка се надворешни лица кои не биле хоспитализирани. Причината за нивното присуство во моментот на несреќата, односно дали биле подолго време присутни во болницата или влегле внатре по опожарувањето за да ги извлечат своите роднини се истражува. По налог на обвинителството извршена е обдукција и на почината пациентка, која настрадала од COVID-19 и за чиј живот се борел медицинскиот персонал непосредно пред избувнувањето на пожарот. Телото на веќе починатата пациентка било изнесено во моментот на избувнување на пожарот. Обдукцијата по барање на обвинителството беше извршена за точно утврдување на причините за смртта, при што се констатира дека  настанатата смрт не е последица од пожарот.“, стои во соопштението.

Обвинителството обезбедило видео-снимки од ЈЗУ Клиничка болница во Тетово, од и околу болницата, околните деловни објекти, станбени згради, куќи, како и обезбедување на целокупниот видео-материјал објавен, како од индивидуални поединци, така и од социјалните мрежи. Снимките се вештачат по издадени наредби од обвинителството и се очекува извештаите од нивната анализа да помогнат во расчистување на настанот. Донесена е наредба за ангажирање на вешто лице од областа на електротехниката, кој било присутен и на самото место во опожарениот објект и чија експертиза ќе одговори на прашањата за причинско-последичната врска за настанување на пожарот.

Сослушани се дел од сведоците од местото на настанот, дел од лекарскиот персонал кои бил присутен во болница ноќта кога е избувнал пожарот. Во меѓувреме, сослушани се и се сослушуваат и останатите лица кои можат да дадат потребни известувања во врска со настанатиот пожар.

Обвинителтвото издаде наредба на СВР-Тетово за одземање на целокупната документација во врска со изградбата на модуларната болница, од самата болница, а исто така и од правното лице – изведувачот на изградбата.

Основното јавно обвинителство во Тетово, во соработка со Основното јавно обвинителство во Скопје, презема неопходни мерки и активности за проверка на евентуални пропусти од страна на одговорните лица во однос на почитување на прописите заштита при работа, а меѓу другото, и на прописите од областа на противпожарната заштита.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 2 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 3 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 4 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 15 часа

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 17 часа

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 21 час

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 22 часа

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Гостиварпред 24 часа

Владиката г.Јосиф чиноначалствуваше со света литургија во „Пресвета Богородица“ во Гостивар

Спортпред 1 ден

Столе Димитриевски МВП на дуелот со Барселона

Гостиварпред 1 ден

Лекарска помош за децата во Гостивар барајте во модуларната болница, педијатрија се реновира

Македонијапред 1 ден

Училишниот прибор поскап за 50%, за прваче во просек потребни до 100 евра

Рецептипред 1 ден

Јапонски колач со само 3 состојки, најмекиот десерт што го полуде светот

Локални избори 2022пред 2 дена

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 6 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

Autopsitë janë mbaruar, viktimat në zjarrin në Tetovë të indentifikuar – 2 persona nuk kanë qenë pacientë

Објавено

на

Veprimet që i ndërmarrin pesë prokurorët për verifikimin e arsyes për shfaqjen e zjarrit në kovid spitalin modular në Tetovë në të cilin jetën e humbën 14 persona, në kontinuitet vazhdojnë, njoftoi sot prokuroria publike. “Nga raportet e dorëzuara për autopsitë nga Instituti i mjekësisë gjyqësore verifikohet se nga të vdekurit, tetë viktima janë gra kurse gjashtë burra, në moshë prej 29 deri 78 vjet. Prej tyre 12 persona kanë qenë të hospitalizuar si pacientë në kovid spitalin. Nga të vdekur, dy persona edhe atë bashkëshorte e një pacienti dhe vajza e një pacienteje janë persona të jashtëm të cilët nuk kanë qenë të hospitalizuar. Shkaku i prezencës së tyre në momentin e fatkeqësisë, gjegjësisht kanë qenë prezentë kohë më të gjatë në spital ose kanë hyrë në momentin e fillimit të zjarrit për t’i nxjerrë të afërmit e tyre është duke u hetuar. Me vendim të prokurorisë është kryer autopsi edhe të pacientes së vdekur, që ka pësuar nga COVID-19 dhe për jetën e së cilës ka luftuar personeli mjekësor para shfaqjes së zjarrit. Trupi i pacientes që tashmë kishte ndërruar jetë ka qenë i nxjerrur në momentin e paraqitjes së zjarrit. Autopsia me kërkesë të prokurorisë ka qenë e kryer për verifikim të saktë të arsyeve të vdekjes, pas çka është konstatuar se vdekja nuk është pasojë e zjarrit.”, qëndron në njoftimin.

Prokuroria ka siguruar video inçizime nga ISHP Spitali klinik Tetovë, nga dhe rreth spitalit, objektet e biznesit në afërsi, ndërtesat e banimit, shtëpitë, si dhe sigurimi i video-materialit të plotë i publikuar, si nga individë, ashtu edhe nga rrjetet sociale. Inçizimet janë nën ekspertizë pas urdhërave të dhëna nga prokuroria dhe pritet raportet nga analizat r tyre të ndihmojnë në pastrimin e ngjarjes. Është sjellë urdhër për angazhimin e personit profesional nga zona e elektroteknikës, që ka qenë prezentë edhe në vet vendin në objektin e kapluar nga zjarri dhe ekspertiza r të cilit do tu përgjigjet pyetjeve për lidhjen shkak-pasojë për shpërthimin e zjarrit.

Janë dëgjuar një pjesë e dëshmitarëve nga vendi i ngjarjes, një pjesë e personelit që kanë qenë prezentë në spital natën kur k shpërthyer zjarri. Në ndërkohë, janë dëgjuar dhe do të dëgjohen edhe personat e tjerë që mund të japin lajmërime të nevojshme në lidhje me zjarrin e shfaqur.

Prokuroria dhe urdhër për SPB -Tetovë për marrjen e dokumentacionit të plotë në lidhje me ndërtimin e spitalit modular, nga vet spitali, kurse gjithashtu edhe nga personi juridik – ekzekutuesi i ndërtimit.

Prokuroria themelore publike në Tetovë, në bashkëpunim me Prokurorinë themelore publike në Shkup, ndërmerr masa të nevojshme dhe aktivitete për kontrollë të lëshimeve eventuale nga ana e personave përgjegjës në lidhje me respektimin e rregulloreve të mbrojtjes gjatë punës, mes të tjerash, edhe të rregulloreve nga ana e mbrojtjes kundër zjarrit.

Популарно изминативе 100 дена